Son Altın Yorumları

altin-yorumlariRengi ve sağlamlığı ile insanların gözdesi haline gelmiş olan altın madeni, değerli metaller arasına en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisidir. Günümüzde altın alımı yapmayan kimse yok gibidir. Tarihten bu yana altın emtiası her dönem değerini koruduğu için insanların en güvendiği yatırım aracı olmuştur diyebiliriz. Yani bundan 50 yıl önce elinde 500 lirası olan bir vatandaş bu parayı saklasaydı sabit bir şekilde bu para ile bugün sadece çubuk kraker alınabilirdi. Fakat 50 yıl önce 200 gram altın alınabilen bu para ile altın alınmış olsaydı, bugün 200 gram altın kat ve kat daha çok karlı olacaktı. Enflasyon ve paranın değer kaybetmesine rağmen tarih boyunca altın değerini her zaman korumuştur. Bu yüzden de günümüzün en etkili yatırım araçlarından biri olmaya devam etmektedir.

Fakat son zamanlarda altına olan güvenin kaybedilmesi ile insanların altından uzak durmaya başlaması altının eski şaşalı günlerini geride bıraktığı yolunda yorumlara neden olmaktadır. Fakat ne kadar güven kaybetmiş olsa da tarihten gelen bir gücü vardır altının ve her dönem değerli olacağına yönelik inanç hiç kaybolmamıştır. Borsa endekslerinde ve hisse senetlerinde meydana gelebilecek sert değer kayıpları insanları tekrar altına yatırım yapmaya yöneltmiştir. Özellikle gelişmiş ülkelerde meydana gelen gelişmeler piyasalar üzerinde oldukça önemli etkiler yaratabilmektedir. Bu yüzden de yapılabilecek faaliyetler arasında piyasaların yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Son dönemlerde altın fiyatları ile ilgili yorumlar oldukça negatif gelmektedir. Yani altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde de düşüş göstereceği yönündeki yorumlar artmaktadır. Bu yorumların artması da yatırımcıların tedirgin olmasına neden olmaktadır. Altın yatırımı yapan yatırımcılar da bu yüzden altın satışları gerçekleştirmektedirler. Altın satışları da altın fiyatlarının daha da aşağıya düşüşler göstermesinde etkili olabilmektedir. Yılsonuna kadar altın fiyatlarının 1.300 dolar civarına kadar inebileceği ve uzun vadede de 1.200 dolar seviyesine inebileceği tahminleri güç kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>