PTT Altın Satışına Başlıyor

Kuyumcu ve bankalardan sonra PTT de altın satışına başlıyor. Genel Müdür Osman Tural tarafından yapılan açıklamalar haberde;

PTT Genel Müdürü Osman Tural yaptığı açıklama ise artık altın satışı yapacaklarını belirtti. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş ile aralarında Gram Altın satışları ile ilgili geçen sene bir sözleşme imzalandığını ve bu sözleşmeye göre PTT’nn sertifikalı olarak Pttmatikler aracılığı ile gram altın satışı yapacağını belirtti. Altın fiyatları ise İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş tarafından belirleneceği açıklandı.

Osman Tural konuşmasında, “İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş ile yapılan sözleşme ile PTT Altın Satışına Başlıyor. Bu sözleşme gram altınların sertifikalı bir şekilde PTT Şube ve Pttmatiklerden satışının yapılmasını kapsıyor. 1,5 yıl içinde hem bizim hem de onların tarafından yazılımla ilgili çalışmalar tamamlandı” diye durumu açıkladı.

PTT Ankara, İstanbul ve diğer 13 ilin pilot il olarak seçildiği açıklandı. Ankara, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Trabzon illerinde 14 başmüdürlük ile Ankara’da Ulus ve İstanbul’da Bakırköy semtlerinin pilot bölge olarak seçildiği bildirildi. 2 Pttmatikten ‘PTTAltın’ satışına başladıklarını belirten Osman Tural görülen eksikliklerin giderilmesinin ardından Türkiye çapında yaygınlaşacağını sözlerine ekledi.

Tural aynı zamanda PTT’nin öncelikli olarak 0,50 Gram, 1 Gram ve 1,5 Gram Altın satışları yapacaklarını, daha sonra da 2,5 Gramdan 10 Grama kadar altın satışı yapabileceklerini belirtti. PTT aracılığı ile alınan altınların aynı zamanda PTT şubeleri aracılığı ile paraya da çevrilebileceğine dikkatler çekildi.

PTT neden altın satıyor sorularına ise Osman Tural, “Burada önemli olan insanların ihtiyaçlarının görülmesine yönelik hizmet sunabilecek mekanizmaların üretilmesidir. Altın alımı da insanların ihtiyaç duyduğu bir sistem” diye cevap verdi. Aynı zamanda altının yatırım aracı olarak kullanılmasına da dikkatleri çekerek, “PTT olarak biz bu anlamda vatandaşlara bir başka hizmeti sunuyor olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Hiç kimseye ya da başkalarının işine engel olmak veya başkalarının işinden bir pay almak gibi bir niyetimiz söz konusu değil. Zaten bu bankaların yaptığı bir uygulama. Kuyumculara engel olacak bir uygulama değil” diyerek hizmetlerinin amacını vurguladı. Bu açıklama ile Altın haberleri içerisinde çokça görmeye başladığımız bankaların altın satışları nedeni ile kuyumcular ile karşı karşıya gelmeleri gibi tartışmalardan PTT uzaklaşmış oluyor.

PTT 2013 yılının sonuna kadar 5 ton altın satmayı hedeflediklerini söylüyor. PTT şubelerinde satılacak olan ‘PTTAltın’ İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş (İAR) tarafından özel olarak üretilecek ve Altın Fiyatları İAR tarafından belirlenecek. PTT tarafından özel bir altın fiyatı belirlenmeyeceği de bu şekilde açıklandı.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir