Japonya’nın Altın Üzerine Etkisi

Altın fiyatlarındaki dalgalanma sürerken, ülke bazlı etkiler de daha fazla hissedilmeye başladı. İşte detaylar;

Euro Bölgesi’nde yaşanan endişeler ve ABD’de açıklanan verilerin etkisi ile bu hafta altın fiyatları 42 Dolar birde düşüş yaşadı. Altın Fiyatları üzerine bir tek Bank of Japan olumlu etki yarattı.

Euro Bölgesi’nde yaşanan bankacılık krizlerinin büyümesi ve genişlemesi endişeleri likiditeyi daha ön plana çıkartırken Altın İşlemleri kapsamında düşüşler hızlı yaşandı. Gelişmekte olan ülkelerin parasının ABD hisse senedi ve tahvil piyasasına gitmesi de altın fiyatları kapsamında geri çekilmeleri hızlandırdı diyebiliriz.

Altın Yatırımı yapan büyük fonlar ellerindeki altını satış yönünde işlem yapmaya başlayınca piyasa yatırımcıları da etkilendi ve altın 5 haftanın en düşük seviyelerini gördü. Altın ons fiyatı ise 1546 Dolar seviyesine kadar geriledi. Böylece bu hafta içerisinde altın 42 Dolar birden düşmüş oldu.

Altın raporlarında 12 yıllık dönem sonucunda ayı piyasasına girileceği düşünceleri hakimiyet kurmaya başladı. Talebin azalması nedeni ile aracı kurumlar tarafından gelen değerlendirmelerde ise; HSBC 2013 yılı için beklentisini 1760 Dolar seviyesinden 1700 seviyesine düşürdü. Goldman Sachs 1810 Dolar olan beklentisini büyük bir farkla 1600 Dolar seviyesine çekti.

FED tarafından ise 1804 Dolara olan beklenti 1680 Dolar seviyesine çekildi. Son olarak da Credit Suisse’in altın raporuna göre ise Asya tarafından fiziki talebin artışı ve altın yatırımı yapanların artışının görülmesine rağmen 2013 yılı ortalama altın fiyatı tahminlerinin % 12,8 oranında düştüğü ve 1500 Dolar/ons seviyesine gerilediği bildirildi. Altın fiyatları üzerine uzman yorumları bu çerçevede büyük bir ayrılığa düşmüşe benziyor.

Altın yorumları kapsamında piyasa uzmanları altın talebinde yaşanan düşüşe rağmen 1600 Dolar seviyesinden büyük bir hızla düşüş yaşanması ve altın ons fiyatı seviyesinde 1530 Dolar seviyelerinin kritik olduğuna özellikle dikkat çekiyorlar. Japonya Merkez Bankası beklentilerinin ise oldukça üzerinde açıklanan tahvil alım programı ile toparlanma çabaları devam ediyor. Karar sonrasında 1559 Dolar seviyesine yükselen altın fiyatları inişli çıkışlı hareketlerini sürdürüyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir