İstihdam Sonrası Altın Düştü

149,000 oranında olan Nisan ayı tarım dışı istihdam verisi Mayıs ayında 175,000 oranında artış gösterdi. Ekonomist beklentileri ise 163,000 oranında artış olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise % 7,5 oranından % 7,6 oranına yükseldi. Altın fiyatları bu veriler sonrasında sert düşüş gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 1,5 oranında düşüş gerçekleştirerek ons fiyatı 1,394.30 dolar seviyesine indi. Bu seviyeden kapanan altın kontratları 17 Mayıs tarihinden bu yana görülen en büyük düşüşü gerçekleştirmiş oldu.

Chicago’da R.J. O’Brien & Associates’in kıdemli emtia brokerı olan Tom Power altın ile ilgili olarak “bugünkü veri, insanlara ekonominin iyileşmekte olduğunu söylüyor ve bu durum, altın yatırımcılarını, FED’in teşvikleri daraltabileceği konusunda endişelendiriyor. Bazıları, teşviklerin bu yılın ilerleyen döneminde sonlandırılacağı endişesini taşıyor” dedi.

Hafta ortasında dolarda meydana gelen düşüşler sonrasında altın fiyatları, 1,423.30 dolar seviyesine yükselmişti. Bu seviye ise 15 Mayıs tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Altının ayı piyasasına girmesinin nedeni de FED’in teşvikleri daraltacağı spekülasyonu olmuştu. FED’in 85 milyar dolar olan aylık tahvil alım programında azalmaların gerçekleşebileceği spekülasyonu Nisan ayında güçlenince altın sert düşüşler ile ayı piyasası hakimiyetine girmiş oldu.

Altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları ise 4,7 ton düşüş gerçekleştirerek 2,137.1 ton seviyesine indi. Bu seviye 2011 yılı Mayıs ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir