Hangi Emtiayı Seçmeli?

Finans dünyasının en etkili yatırım araçlarından birisi olan emtia, bilindiği üzere piyasada arz talep dengesi oluşturabilen ve ticarete konu olabilen her türlü mal ve ürünlere verilen isimdir. Finans piyasalarında etkili bir şekilde değerlendirilen ve yatırımcıların tercih ederek yüksek kazançlar elde ettikleri bir yatırım aracıdır. En bilindik emtialar; altın, petrol, gümüş, buğday, bakır, platin, pamuk, kahve, mısır vb. gibi ürünlerdir. Bu emtialar arasında en çok tercih edilen ve yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri emtia ise altın emtiasıdır. İnsanların altın yatırımda en çok kullandıkları yöntem ise fiziki altın alımı yöntemidir. Dünyanın en çok ticareti yapılan emtiası altın emtiasıdır. Ülkelerin hazinelerinde tuttukları altın miktarları zenginliklerini ve ekonomik güçlerini göstermektedir.

Altın tarih boyunca değerli olmuş ve çeşitli şekillerde kullanılmış bir madendir. Bugün de yatırım piyasalarında en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi olmasının nedenlerinden birisi geleneksel bir alışkanlıktan kaynaklanan ve altının tarih boyunca güvenilir liman olarak düşünülmesidir. Geçmişte bir kâğıt para değerli olabilir fakat bu kâğıt parayı saklarsanız enflasyon ve paranın değer kaybetmesi ile birlikte değersi oldukça azalacaktır. Eğer geçmişte altın yatırımı yapılıp saklansaydı bugün yüksek karlar elde etmek mümkün olacaktı. Emtia yatırımları içerisinde aslında oldukça karlı olan yatırım araçları da bulunmaktadır. Örneğin gümüş emtiası altın ile fiyatları paralel ilerlese de uzun vadelerde oldukça kazançlı bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son zamanlarda altın ons fiyatı düşüşler gösterirken ve önümüzdeki günlerde de oldukça aşağılara kadar düşeceği yönünde tahminler yapılıyorken, yatırımcıların şu sıralar 21.600 civarlarında olan gümüş emtiasına yatırım yapabilirler. Çünkü altın fiyatları yüksek düşüşler sergileyebilir ve gümüş de bu seviyenin altına inemeyecek kadar düşük zaten. Bu yüzden de gümüş fiyatlarının aşırı düşüşlerden uzak duracağını söyleyebiliriz. Emtia yatırımcılarının bu dönemde gümüş yatırımı düşünmeleri de kazanç getirebilir.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir