FED Başkanının Altın Yorumları

Son günlerde altın dalgalı seyrini sürdürüyor. Forex piyasasında yatırımcılar bu dalgalanmaya dikkat etmeliler. Altın fiyatları ile ilgili kimileri düşmeye devam edeceğini söylerken kimileri de yükseleceğini öngörmektedirler. FED Başkanının altın yorumları ise piyasayı oldukça etkiledi.

FED Başkanı Ben S. Bernanke‘nin rekor düzeydeki teşviklerin ekonomide ilerleme sağlanıncaya kadar devam edeceğinin sinyalini vermesinin ardından altın tahminleri son bir ayın en yüksek düzeyine tırmandı. Dün yayınladığımız Altın’da Bernanke Etkisi haberde olaya değinmiş ve bu sözlerin altın fiyatları üzerine net etkiler vereceğinin altını çizmiştik.

Ekonominin önde gelen sitelerinden olan Bloomberg anketine katılan 12 analist önümüzdeki hafta altında artış beklerken, 9’u düşüş, 8’i ise değerli metalin aynı seviyelerde kalmasını bekliyor. Bu durumda altın işlemleri yapan yatırımcıların son ana kadar beklemeleri faydalı olacaktır. Bu oran 26 Nisan’dan bu yana piyasadaki altın boğalarının sahip olduğu en yüksek orana işaret ediyor. Fed’in merkez bankalarına tahvil alımlarında öncülük etmesiyle külçe altın 3 haftadır ilk kez artış kaydetti.

ABD ekonomisindeki ilerleme ve hisselerdeki hızın etkisiyle altının tasarruf aracı konumunu yitirdiğine inanan yatırımcılar, bu yıl ETP’lerden 20.8 milyar dolar değerinde 463.4 metrik tonluk satış yaptı. Bernanke 22 Mayıs’ta faiz artışı ve tahvil alımlarının azaltılmasına erken başvurulmasının toparlanmayı tehlikeye atacağını söyledi. Altın fiyatları geçtiğimiz ay ayı piyasasına girmiş ve hedge fonları değerli metaline karşı en büyük pozisyonlarına sahip olsa da, altındaki düşüş, mücevher ve sikke altın alımlarını destekledi.

Altının alternatif para aracı olarak talep edilmeye devam edeceğini belirten Commerzbank AG‘nin emtia analistlerinden Daniel Briesemann, “Merkez bankalarının tahvil alımları önemli para birimlerinin değer kaybetmesine ve sonunda da enflasyon endişelerine neden olmalı. Kurumsal yatırımcılar altın ETP varlıklarını satmayı sürdürdükçe bu, perakende taleplerini gölgelemeye devam edecektir” dedi.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir