Faiz Oranları Altına İlgiyi Azalttı

Amerikan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabitleme konusunda istikrarlı duruşu, altına olan ilgiyi azaltıyor. İşte detaylar;

Dünyanın üç büyük merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutma konusundaki istikrarlı duruşları altına olan ilginin azalmasına sebep oldu. Daha öncede FED Başkanı Ben Bernanke’nin para basmayı durduracakları yönündeki konuşması nedeni ile altın önce yükseliş ardından hemen düşüşüne devam etmişti.

İtalya’da yaşanan seçim belirsizlikleri de altın fiyatlarındaki düşüşleri tetiklemişti. Japonya, İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası‘nın da faiz oranlarını sabit tutma çabaları altın fiyatları düşüşlerinde bir etken. Şubat ayından bu yana altın yatırımcılarının gözleri altın haberleri üzerindeyken, ünlü altın yatırımcıları da ellerindeki altını satma eğilimi gösterdiler.

Forex altın piyasası yatırımcıların güvenli limanı iken bu durumun değişeceği haberleri de manşetlerde yer aldı. Aynı zamanda 13 yıllık boğa piyasasından altının çıkacağı da düşünülüyor. Bazı uzmanların yorumlarına göre de ekonomilerde yaşanan iyileşmeler nedeni ile altına olan talebin düşmesi ve sıcak paraya olan talebin artması altın fiyatlarının daha da düşmesine neden olabilir. Yatırımcılar ise hangi altın değer kaybetmez sorusuyla akıllarını meşgul ediyor.

ABD’den gelen istihdam pazarının genişlediğine ait verilerde altının hafta başında baskı altına girmesine neden oldu. Bu hafta spot altının ons fiyatı 1,74 dolar kaybederek 1,576,69 dolar seviyelerinde geziyor. Bazı uzmanların ise altın 1,550 dolar seviyesine düştükten sonra 1,520 dolar seviyelerine düşmesi görüşleri de mevcut.

Altın fiyatları içerisinde yaşanan geri çekilmeler ile altın yatırımları ile ünlü olan John Paulson ise yaptığı yanlış tahminler basında ses getirdi. Şubat ayında % 18 oranında düşüş beklentisi olduğunu bildiren Paulson’ın şirketi müşterilerine geçtiğimiz günlerde yeni bir bilgilendirme ile altın hisseleri ve türev ürünlere yatırım yapan altın fonunun % 26 oranında düşüş yaşadığını açıkladı.

Küresel ekonomilerin iyileşme göstermesi ile Şubat ayında dünya genelinde altına olan yatırımlardan 5,6 milyar dolarlık çıkış gerçekleştirdiği veriler arasında yer alıyor. Altın işlemleri alternatifi olan bakır, gümüş gibi diğer metallerde ise herhangi bir tehlike görülmediği bildiriliyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir