Çin Altın İthalatını Düşürürse Ne Olur?

Çin, dünyanın en çok altın talebi olan ülkelerinden birisi. Çin’in altın ithalatını düşürmesi de altının gerilemesine neden oluyor. 2013 yılında altın fiyatlarının düşmeye başlamasının bir nedeni Amerika Merkez Bankası (FED) iken, bir nedeni de Çin ve Hindistan’ın altın talebini azaltmasıydı.

Hafta başında Çin’in, Hong Kong’dan altın ithalatını zayıflayan talep nedeniyle düşürdüğü haberi geldi. Temmuz ayından bu yana Çin’in altın ithalat oranı % 42 oranında düştü. Hükümetin yolsuzluk karşıtı kampanyası ve fiyat düşüşlerinin Çinli altın tüketicilerini olumsuz etkilemesi sonucunda bu gerilemenin yaşandığı biliniyor.

Hong Kong Nüfus ve İstatistik Kurumu verilerine göre net ithalat Temmuz ayında 21,1 ton olarak gerçekleşti. Aynı veri Haziran ayında 36,4 tondu. 2013 yılı Haziran ayında ise 113,2 ton civarındaydı. Çin’de Hong Kong’a yapılan altın ihracatı ise Haziran ayında 19,7 tondan 17,9 tona geriledi.

2013 yılında Hindistan’ı geçen Çin, dünyanın en büyük altın tüketicisi olmuştu. İthalatta süregelen bu zayıflık, altının ayı piyasasına girmesi ve bu nedenle Çinli altın tüketicilerinin altın alımından uzaklaşması ile yavaşlayan talepten kaynaklanıyor. Altına olan talebin azalması da altının düşen fiyatlarına hız kazandırıyor.

Bugün ise altın dünkü kayıplarını geri aldı ve 1,290 dolar seviyesinin yakınlarında geziyor. Altın, Londra’da yatırımcıların dikkatlerini Ukrayna ve Orta Doğu gerginliklerine çevirmesi ile birlikte son 2 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti. Bu seviyelere gelmesi beklenen fiziki altın alımı ile fiyatların yükseleceği spekülasyonu sonucunda altın bugün 3 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir