Borsada Altın Yatırımı Yaparak Kar Etmek için Ne Yapmalı?

Bütün yatırımcıların hayali borsa içerisinde kar etmektir. Bu piyasaya başka da bir amaçla girilmez zaten. Birikimlerini altın üzerinden artırmak isteyen kişiler piyasaya giriş yapar ve işlemlerini yapmaya başlar. İşlemlerini ciddiyetsiz ve disiplinsiz yapan yatırımcıların kazanma şansı çok düşüktür. Ancak bilinçli bir yatırımcı olursanız ve işlemlerinizi disiplin içerisinde gerçekleştirirseniz kar etme durumunuz mevcuttur. Bu sebeple borsada online altın alım ve satım işlemlerinize önem vermelisiniz. Önem ve emek verilen her işlemin sonucunda kazanma olasılığınız maksimum seviyededir. Bu önem ve emeği nasıl verebileceğinize başlıklar altında bakalım.

Borsayı Bilmeden Altın Yatırımınıza Başlamayın

Borsada altın işlemlerinizin kalitesini artırmak istiyorsanız eğer piyasa hakkında bilgilerinizi tamamlamalısınız. Gerçekleştirdiğiniz işlemlerde rastgele yapmak elinizde şekeri suya atmaktır gibidir. Çünkü borsanın yapısı oldukça karmaşıktır. Bu yapıyı çözmek için mutlaka bir eğitime ihtiyacınız vardır. Bu eğitimleri aldıktan sonra borsa işlemleri hakkında bilgileriniz tamamlanır. Platformu tanımış ve neler yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Tamamladığınız bilgilerinizle altın alım ve satım işlemlerindeki hatalarınızı minimuma indirmiş olursunuz.

Borsada yaptığınız altın alış ve satış işlemleriniz internet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu işlemlerde hız ve kolaylık ön plandadır. İşlemlerinizi bu şekilde gerçekleştirirken piyasa kullanımını bilmeniz önemlidir. Altın işlemlerinizdeki bu kolaylığı ve hızı doğru işlemler yaparak kazanca çevirebilirsiniz. Pozisyonlarınızı kaliteli oluşturmak için alacağınız eğitim seçeneklerinin çeşitliliği oldukça fazladır. Her insana hitap eden eğitim seçeneklerinden siz de kendinize uygun olanları tercih ederek, piyasa hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Okuyarak öğrenmeyi seviyorsanız eğer kitaplar, görsel eğitimlerin sizde daha iyi etki yarattığını düşünüyorsanız seminerler, online eğitim videoları ve webinarlar size yardımcı olabilir. Ben borsayı ders gibi öğrenmek istiyorum diyorsanız da borsa okulu size yardımcı olacaktır. İstediğiniz her eğitim türü size faydalı olacaktır. Ama eğitimlerinizde ne kadar çok çeşitlilik olursa doğru yorumlama ve doğru pozisyon oluşturma yeteneğiniz o kadar artar.

Altın İşlemleri için Borsada Tecrübe Kazanmak

Borsada kazançlı altın işlemleri yapmak deneyimlerden de geçmektedir. Piyasa içerisinde bilginizin yanında deneyiminiz ne kadar fazla ise işlemlerinizde hata yapma oranınız o kadar düşüktür. Piyasa içerisinde tecrübe kazanmak zamanla olan bir durumdur. Bu sebeple tecrübelerinizi oluştururken, büyük miktarlar ile işlemler yapmanız önerilmez. Küçük miktarlar ile belli bir süre piyasada tecrübe kazanmanız ve bilgi birikiminizi denerken de artırmanız daha doğru olur. İşlem sayılarınız arttıkça daha çok sorunla karşılaşırsınız ve çözüm bulmak için bazı yöntemler uygularsınız. Bu yöntemler başarılı olabilir ya da olmayabilir. En iyi altın yatırımınız için böyle böyle doğruları öğrenir ve farklı açılardan değerlendirmeyi öğrenirsiniz. Bu durumda da zamanla kar etmeye başlayabilirsiniz.

Deneyim kazanmanız için de diğer bir seçenek; demo hesaplar ile bilgilerinizi sınamaktır. Ücretsiz olarak sahip olabileceğiniz bu demolarda, gerçekleştirmek istediğiniz borsa altın işlemlerini yapabilirsiniz. Riskinizi sıfırlayarak bu hesaplarda yapacağınız işlemler ile tecrübelerinizi adım adım artırabilirsiniz. Burada yaptığınız işlemlerinizi doğru yorumlayabildiğinizi görüyorsanız ve kazançlar sağlamaya başlamışsanız reel piyasa geçiş yapabilirsiniz. Demolarda edindiğiniz tecrübelerinizi borsa piyasasında gerçekleştirebilir ve kazançlar elde edebilirsiniz.

Altın İşlemlerinizin Vadelerini Ayarlamak

Borsa piyasasında gerçekleştirdiğiniz işlemlerde vadelerin önemi oldukça yüksektir. Çünkü piyasa içerisinde günlük al – sat işlemleri gerçekleştirmek için deneyimlerinizin oldukça kuvvetli olması gerekmektedir. Piyasa içerisinde yapılan kısa vadeli altın işlemlerinin riski yüksek olduğu için borsada önerilmez. Borsada uzun vade yaptığınız işlemlerde altın fiyatları nasıl değişir daha kolay öngörebilir ve daha kazançlı olabilmektedir. Bunun için birçok araştırma yapılmış ve hepsinin sonucu aynı çıkmıştır. İşlemlerinde uzun vade tercih eden yatırımcılar, genelde kazançlar sağlamıştır. Bu sebeple borsada riskinizi azaltmak ve güveninizi artırmak istiyorsanız uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum ise kazançların artmasına neden olacaktır. Uzun vade dediğimiz zaman da 5 yıl ve daha fazlasıdır.

Altın İşlemlerinin Takibinin Önemi

Borsada bilginiz, tecrübeniz ve araştırmalarınız doğrultusunda pozisyonlar oluşturdunuz. Düşündüğünüz süre zarfında işlemleriniz konusunda araştırmalar, takipler yapmazsanız yatırımınız çöp olabilir. Piyasada altın fiyatları sürekli bir dalga durumundadır. Bu dalgalanmaların neden ve nasıl olduğu sorusuna cevaplar bulmalısınız. İşlemlerinizde takibi yapabilmeniz için de yatırım yaptığınız aracı çok iyi tanımanız gereklidir. Bu aracın etkilendiği durumları görebilmek ve takibini gerçekleştirmeniz önemlidir. Yaşanan durumlar karşısında altın fiyatlarındaki değişim nasıl yorumlanır daha rahat anlarsınız.

Piyasayı takip etmek alım ve satımlarınızı doğru zamanlarda yapmanıza yardımcı olur. Piyasalardaki takiplerinizi yatırım araçlarının özel etkilerinin yanında makro koşullarda oluşan durumlar da önemlidir. Dünya ülkelerinde yaşanan politik durumlar, ticari ilişkiler, sosyal durumlar, krizler, doğal afetler gibi durumların takibi önemlidir. Aynı zamanda yatırım aracınıza etki edebileceğinizi düşündüğünüz diğer ülkelerin merkez bankası tutumları, beklentileri ve açıklamaları da önemlidir. Bütün bu durumların günlük olarak takip edilmesi işlemlerinizin hangi seviyelere geleceğini bilmenize yardımcı olur. Bunun sonucunda pozisyonlarınız hakkında kararlarınızı daha doğru verirsiniz.

Piyasa Yorumlama Yeteneğinin Altın için Geliştirilmesi

Borsada altın işlemlerinizi gerçekleştirirken ya da gerçekleştirdikten sonra piyasalar hakkında yorumlar yapmanız önemlidir. Bu yorumlarınızı gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan analiz yöntemleridir. Analiz yöntemleri konusunda ciddi eğitimler almanız gerekmektedir. Çünkü altın analizi nasıl yapılır bilir ve ne kadar doğru yaparsanız işlemlerinizde karlılığını o kadar artırabilirsiniz. Analizler yatırım araçlarınızda oluşacak fiyatları önceden belirlemenize yardımcı olur. Bu durum da işlemlerinizi kaliteli gerçekleştirmenize neden olur.

Temel analiz yönteminin kullanılması piyasa araştırmalarıyla mümkündür. Piyasa takibinde gerçekleştireceğiniz tüm durumlar temel analiz yönteminde geçerlidir. Yatırım araçlarınız ile ilgili en ince detayına kadar olan araştırmalarınızı bu yöntemde kullanırsınız. Bunların yanında tüm dünyayı etkileyen makro durumlarda yatırım araçlarınızın fiyatlarını etkiler. Bu etkileri de araştırarak temel analiz yöntemi üzerinden yorumlar yapmalısınız. İşlemlerinizde temel analiz yöntemi tek başına etkili olmamaktadır. Bu sebeple teknik analiz yöntemini de öğrenmeniz ve kullanmanız gereklidir.

Teknik analiz yöntemi grafikler üzerinden sayısal veriler ile fiyatları tahmin etme yöntemidir. Fibonacci Yöntemi ve Elliott Dalga Prensibi gibi yöntemler üzerinden yapılır. Bu yöntemlerde çeşitli formasyonlar, indikatörler kullanılır. Böylelikle geçmiş fiyatlara bakılarak analiz yöntemleri üzerinden temel analizde dikkate alınarak gelecek fiyatların tahmin edilmesi sağlanır. Bu yöntemlerde bulunan başarınız, borsada yapacağınız işlemlerin başarısı ile doğru orantılıdır. Bu sebeple yöntemleri öğrenerek ve etkin kullanarak piyasa yorumlama yeteneğinizi geliştirmiş olursunuz.

Borsa altın işlemlerinizde gerçekleştireceğiniz durumları özetleyerek, altın yatırımından nasıl para kazanılır bakalım. Piyasa işlemlerinizi düzgün ve kaliteli gerçekleştirebilmek için borsa hakkında eğitimlerinizi tamamlamalısınız. Piyasa yorumlamalarınızda başarıyı artırmak için de temel ve teknik analiz yöntemlerini öğrenmelisiniz. Sonrasında demo hesaplara üye olarak ya da piyasa içerisinde küçük miktarlar ile bulunarak; aldığınız eğitimleri ve analiz yöntemlerini işlemleriniz üzerinde gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle kendinizi deneyerek tecrübelerinizi artırabilirsiniz. Son olarak işlemlerinizde ki takibinizi gerçekleştirerek, pozisyonlarınıza yön vermelisiniz. İşlemlerinizde riski azaltma seçeneklerini de kullanarak borsada kar edebilirsiniz.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir