Bankalara Şikayet Var

Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeler sonrasın bankalara şikayet var! Detaylar haberimizin devamında…

Altın fiyatları içerisinde yaşanan dalgalanmalar bir nebze dahi olsa toparlanmaya çalışıyor. Düşen fiyatlardan yararlanmak isteyen altın tüketicileri ise bankalara, kuyumculara koşuyor. Ama bu işten pek karlı çıkmış gibi görünmüyorlar. Buna ilk neden kuyumcular ‘elimizde altın yok’ diye ya altın satışı yapmadılar ya da gerçek fiyatın üzerinde satış yaptılar. İkinci neden ise bankalar oldu. Bankalarda açılan altın hesapları ile yatırım yapmak isteyen kişiler bankaların alım – satım arasında büyük bir fark olduğu konusunda şikayetlerini dile getiriyor.

Kişilerin şikayetlerini dile getirmeleri üzerine kurulu bir web sitesinde altın yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından bankalara şikayetler yağıyor. Şikayetler genel olarak hep aynı noktada birleşiyor ve kişiler “altında yaşanan ani hareketlerin üstüne bir de bankalar altın alım – satım arasındaki makası iyice arttırarak mağdur ediyor. Ölü fiyatına bozuyorlar” şeklinde isyan ediyor.

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar neredeyse herkesi endişelendiriyor. Geçtiğimiz haftalarda sert düşüşler yaşanarak altın ons fiyatı 1500 Dolar civarından 1350 Dolar civarına düştüğüne dair altın haberleri ile piyasalar yankılandı. Çeyrek altın 180 lira civarından 130 lira civarına düşünce tüketiciler yatırım amacıyla ve düğün mevsiminin gelmesi ile kuyumculara koştular. İlk darbeyi kuyumculardan aldılar.

Kuyumcular kişilerin altın talebine yanıt veremedi veya elinde olan çeyrek altını değerinin % 10 kadar fazla bir fiyata sattılar. İkinci darbe de bankalardan geldi. Bankalarda altın hesabı açılması (Garanti Bankası, Ziraat Bankası vb.)durumu zaten kuyumcular tarafından tepki ile karşılanmıştı ve kuyumcular tarafından vatandaşlara uyarılarda bulunulmuştu. Şimdi halkın şikayet ettiği konular ile ilgili aslında kuyumcular daha önceden uyarılarını camlarına “elinizdeki altının gerçek değerini öğrenmeden bankalardan işlem yapmayın” uyarısını asarak yapmışlardı.

Vatandaşlar şu anda birçok banka ile ilgili şikayetlerini web sitesinden iletiyorlar. Vatandaşların ortak yaklaşımları altının gerçek fiyatı ile alınıp satılmadığı ve alım – satım arasındaki farkın büyüklüğü. Forex altın sitesi olarak altın yatırımı yapmak isteyen kişilerin gerçek fiyatları takip etmelerini ve alım – satım yapmak istediklerinde bu fiyatlar üzerinden işlem gerçekleştiren yerleri seçmelerini tavsiye ederiz. Altın fiyatları global olarak hemen hemen tüm dünyada aynıdır.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir