Altının Sert Düşüşünün Ardından

Son yaşanan gelişmeler sonrasında altının sert düşüşünün ardından neler oldu? Detaylar haberimizin devamında…

2013 yılının altın için iyi olacağı söylenirken Şubat ayının gelmesi ile birlikte altın fiyatlarında düşüşlerin ardı arkası kesilmedi. Piyasalara yön veren ünlü yatırımcıların altın üzerine yaptığı yorumlar sonrasında hem altın fiyatları düşmeye devam etti hem de şirketler altın beklentilerini aşağı yönlü revize etti.

15 Nisan 2013 tarihi ile başlayan hafta 2 gün boyunca altından sert düşüşler geldi ve altın ons fiyatı 1.370 Dolar seviyelerine kadar düştü. Çeyrek altın ve Cumhuriyet altını fiyatlarında da büyük düşüşler yaşandı ve tüketiciler kuyumculara akın ettiler. Kuyumcuların ellerinde çeyrek altın ve cumhuriyet altını tükendi, Darphane altın basmak için çift vardiya çalışmaya başladı. Altın uzmanları tüketiciler ve yatırımcılar için çeşitli açıklamalar yapmaya devam ediyorlar.

Altın uzmanlarının bazıları altında düzeltmelerin yaşandığını savunurken, kimi uzmanlar da forex altın piyasası aşırı satışları nedeni ile düşüşlerin daha fazla tetiklendiği konusuna dikkatleri çektiler. Altın düşüşleri yatırımcılar için endişelere sebep olurken, tüketicisini mutlu etti. Bazı uzmanlara göre altın düşüşleri iyiye işaret ekonomilerde yaşanan krizlerin düzelmesi ve enflasyonun düşmesi için gerekli olduğunu ve endişe edilmemesi gerektiğine dikkatleri çektiler.

Altın Borsası düşüşleri için nedenler araştırılmaya devam ediliyor. Euro Bölgesi’nde yaşanan krizler, Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan ekonomik kriz ve elindeki altın rezervini satacak olması, ABD’de FED’in para politikaları ve beklenti altında gelen verileri gibi birçok neden üzerinde durulmakta. En çok etkinin ABD ve Çin’in beklenti altında gelen ekonomik verileri olduğu da söyleniyor. George Soros’un yapmış olduğu altın yorumları sonrası; altın fiyatları düşüşleri hız kazanırken aynı zaman da büyük şirketler ve aracı kurumlar altın beklentilerini düşürdüler. 2014 yılı içinde umutsuz görülen altın beklentileri, Deutsche Bank, Goldman Sachs gibi büyük kurumlarda aşağı yönlü revize edildi.

12 yıllık boğa piyasasındaki tahtından inen altın ayı piyasası hakimiyetine girdi. İki günlük sert düşüşlerin ardından ise altın fiyatları hafta sonuna doğru yükseliş göstermeye başladı. Tekrardan 1.425 Dolar seviyesine ulaşmayı başaran altın, uluslararası piyasalarda altın ons fiyatı % 2,34 oranında artış gösterdi. Bazı analistler ise altının üç veya altı ay içerisinde yeniden 1.550 Dolar seviyelerine ulaşacağı tahmininde bulunuyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Altının Sert Düşüşünün Ardından” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir