Altının Dünyadaki Yeri ve Önemi Nedir?

Bu yazıda; altının dünyadaki yeri ve önemi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca ülkelerin sahip olduğu altın miktarları da yer almaktadır.

Altın parlak sarı rengi ve kolay işlenebilirlik gibi özellikleri ile popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Altın tarihi açısından da M.Ö 4000 yıllarına dayanan kalıntılar altının önemini göstermektedir. Para olarak yaygın kullanımı, Mısır hükümdarlarının altın ziynet eşyalarına olan tutkuları eski çağlardan beri değer verilen bir maden olduğunun kanıtıdır. Altın günümüzde olduğu gibi o zamanlarda da farklı şekillerde kullanılıyordu. Güzellikten gösterişe kadar her alandan altın sorumluydu.

Şimdi dünyadaki altın üretimine ve ülkelerin sahip oldukları oranlara göz atalım:

Hangi Ülkeler Altın Üretiminde Öne Çıkıyor?

Hangi Ülkeler Altın Üretiminde Öne Çıkıyor?Günümüzde ise dünya üzerinde yılda 2500 tona yakın altın üretildiği biliniyor. Dünyada en çok altın üretimi yapan ülke Güney Afrika Cumhuriyeti ve bu ülkenin yıllık altın üretimi yaklaşık 475 tondur. Güney Afrika Cumhuriyeti’ni Amerika takip etmektedir ve devamında Latin Amerika, Avustralya, Kanada, Çin, Endonezya ve Rusya gelmektedir.

Türkiye’de altının yeri tüm dünya tarafından bilinmektedir ve üretimi önceden beri yapılmamaktaydı. Uzmanlar tarafından yapılan altın yorumları ise Türkiye’de bulunan altın kaynakları değerlendirilmiş olsaydı ikinci sırada yer alabileceği yönündedir. Avrupa kıtası ise altın üretimi açısından zengin bir kıta olarak görülmemektedir ve yıllık olarak Avrupa kıtasında üretilen altın miktarının sadece 25 ton olduğu bilinmektedir.

Dünya Altın Rezervleri Hangi Oranda?

Dünya Altın Rezervleri Hangi Oranda?Dünyada en büyük altın rezervine sahip olan 40 ülke ve uluslararası finans kuruluşunun toplam altın rezervi 2012 yılı sonlarına doğru yaklaşık 30 bin tona yaklaşmıştır. Dünya Altın Konseyi’nin 2012 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre ise Türkiye altın rezervinde 20. Sırada yer almaktadır. ABD ise 8 bin 133,5 ton ile dünyanın en fazla altın rezervine sahip ülke unvanına sahiptir. Türkiye 302,4 tonla bu kategoride 18. sırada yer almaktadır. Forex piyasası altın işlemleri Amerikan Doları üzerinden ifade edilmektedir.

Altının Dünyadaki Yeri üretimine gör sıralandırıldığında; % 54’ü Amerika, Kanada, Avustralya ve Güney Amerika’da yapılmaktadır. Türkiye bu sıralama içerisinde yer almamaktadır. Türkiye’de sınırlı kaynaklarla altın arama ve çıkarma çalışmaları yapılmaktadır ve buna rağmen çıkarılan altın küçümsenmeyecek kadar da fazladır. Dünyada genel olarak altın rezervine sahip olmayan ülke yoktur ve altın her ülke için kıymetli, değerlendirilmesi gereken zenginlik, ülke egemenliğini gösteren bir kaynaktır. Buna en güzel örnek; altın fiyatları Amerikan Doları üzerinden yapıldığı içinde Amerikan Doları güçlü bir para birimi olma özelliğine sahiptir.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir