Altın’da Bernanke Etkisi

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin bugün yapacağı konuşma öncesinde altın fiyatlarında yükselişler gözlendi. Bernanke’nin New York’ta yapacağı konuşmasında ABD ekonomisi için teşvikleri sürdüreceğine dair bir işaret vereceği beklentileri, piyasalardaki çıkışlardan baskın oldu ve yükselişler gözlendi.

FED Açık Piyasa Komitesi’nin bugün son politika toplantısının tutanakları yayınlanacak. Aynı zamanda FED Başkanı Bernanke’nin de bir konuşma yapacağı biliniyor. Altının 12 yıl hüküm sürdüğü boğa piyasası çıkışına destek olan FED’in teşvikleri, altının düşüşüne de neden oldu. FED’in teşvikleri azaltacağı yönündeki endişeler ve yatırım varlıklarının düşmesi nedeniyle altın 2013 yılı Nisan ayında ayı piyasasına girdi. 2013 yılı boyunca düşüş gösteren altın fiyatları ise şimdiye kadar % 17 oranında değer kaybı yaşamış oldu. Forex Altın Piyasası yatırımcıları ise kazançlı ve risk almayan altın yatırımı yapabilen yatırımcılar oldu.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında yaklaşık 9 gündür düşüş gösteriyor ve bugün Bernanke’nin konuşması öncesinde yükseliş yaşamaya başladı. altın % 1,2 oranında yükseliş gösterdi ve ons fiyatı 1,393.60 Dolar seviyesine tırmandı. Altın vadeli işlemleri, işlem hacmine bakıldığında ise veriler; son 100 günün ortalamasının % 39 oranında üzerini işaret ediyor. Spot altın piyasasına bakıldığında ise gün içinde % 0,3 oranında bir düşüşün geri alındığı ve % 1,4 oranında yükseliş yaşandığı görülüyor.

Altın destekli exchange traded fonları (ETF) ise, dün 10,3 tonluk bir düşüş gerçekleştirdi ve 2,177.1 ton seviyesi ile 2011 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geldi. ETF altın varlıkları 2013 yılı Ocak ayı başından bu yana 454.8 ton düşüş gerçekleştirdi ve 2011 – 2012 yıllarına göre toplam varlık artışının üzeri görüldü.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise, fonun internet sitesi verilerine göre; dün 1,023.08 ton civarında düşüş gerçekleştirdi ve 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti. Altın destekli ETF’lerin toplam varlıkları ise 2013 yılında şimdiye kadar % 17 oranında düşüş kaydetti.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir