Altına Talep Azalıyor

Yatırımcıların beklentilerini düşüren altına talep azalıyor. Detaylar haberimizin devamında…

Forex altın piyasası son günlerde düşüşler yaşamaktadır. Perşembe günü altın vadeli işlemleri, yatırımcıların değerli metal satışına devam ediyor olmalarıyla değer kaybetti. Perşembe günü hem AB hem de ABD Tüfe rakamlarının düşüş kaydederek deflasyona işaret etmesi, daha çok enflasyon riskinden korunmak isteyen yatırımcıların değer korumak amaçlı kullandıkları altına talep azalıyor. Genel olarak bu durum spot piyasada altına olan talebi düşürürken, düşüş hareketlerinin fiziki altın talebini arttırması sonucu kayıplar sınırlı kalmaktadır.

Geçtiğimiz son günlerde altın haberleri sık sık karşımıza çıkmaktadır. New York Ticaret Borsasının Comex bölümünde Haziran vadeli altının onsu %0.7 oranında değer kaybederek 1,386.85 Amerikan dolarından işlem görmektedir. Burada altın fiyatları günün erken saatlerinde %0.8 oranında düşüşle 1,385.85 Amerikan dolarına kadar geriledi. Altın fiyatları dün gün içerisinde 1369’lu seviyelere kadar geriledi fakat 1386 seviyesinden hafif aşağı yönlü görünümle kapandı. Bugün sabah saatlerinde ise 1391,23 direnç seviyesi test edildi. Yani dün düşüşünü sürdürse de gördüğü dip seviyelerden bir miktar toparlandı.

Altın fiyatları, 17 Nisan’ın en düşüğü olarak 1,370.20 Amerikan dolarından destek bulurken 19 Nisan’ın en yüksek direnç seviyesi 1,420.30 Amerikan Doları olarak belirlendi. Çarşamba günü de altın vadeli işlemleri %2 oranında değer kaybetmişti. Amerikan dolarının değer kazanması genellikle altın fiyatları üzerinde baskı oluşturur.

Altın işlemleri yapan yatırımcılar, ABD’den gelecek inşaat onayları, tüketici enflasyonu ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları gibi verilere odaklanmış durumdalar. Fakat altın kotasyonlarında, geçtiğimiz gün ABD tarafından açıklanan ilk ve devam eden işsizlik başvurularının yanı sıra Tüfe verisinin de beklentileri karşılayamamasına rağmen satış baskısının devam ettiğini görebiliriz. Altının gidişatı ne yönde olacak önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

Diğer yandan ise Comex‘te Temmuz vadeli gümüşün onsu %0.75 oranında değer kaybederek 22.48 Amerikan dolarından işlem görmektedir. Temmuz vadeli bakırın libresi ise %0.3 oranında düşüşle 3.254 Amerikan dolarından işlem görmektedir.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir