Altın Yatırımcısı Endişeli

2008 yılında Amerika’da başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan emlak krizi ile birlikte Amerikan ekonomisi büyük yara almış ve Amerikan doları değer kaybetmişti. Amerikan dolarının değer kaybetmesi aynı zamanda Amerikan borsalarında da düşüşlerin yaşanmasına neden olmuş Amerika’da büyük şirketler iflas etmişti. Bunun önüne geçebilmek için bazı şirketleri devlet kurtarma hareketine girişti. Tüm bu borsa düşüşleri, şirket iflasları ve Amerikan dolarının değer kayıpları yaşaması ile birlikte emtialarda uzun süreli yükselişler görüldü.

Bu emtialardan ise en önemlisi olan altın emtiası 2011 yılı dördüncü çeyreğine kadar yükselişini sürdürdü. Ve tarihindeki en yüksek seviyeye kadar ulaştı. Bu tarihten sonra ise sert olmamakla birlikte düşüşler gösterdi. Dalgalı bir seyir takip eden altın fiyatları 2013 yılı başlarına kadar 1600 seviyelerine kadar düştü. Nisan ayının ilk günlerinde sert bir düşüş göstermesi dünyada finans çevrelerinde büyük yankılar uyandırdı. Amerika’dan gerçekleşen altın satışı sonrasında fiyatlar oldukça aşağıya düştü. Yatırımcılarında sert düşüşler neticesinde tepki satışları gerçekleştirmeleri fiyatların daha da inmesine neden oldu. Bu sırada Doğu Asya ülkeleri Hindistan, Çin, Vietnam gibi ülkeler altın alımı yaparak rezervlerini güçlendirdiler. Özellikle Çin ve Hindistan’ın fiziki altın alımı gerçekleştirmeleri piyasada fiziki altın bulunamamasına neden oldu. Bu da tepki alımlarının gelmesine ve fiyatların bir müddet daha yukarı yönlü ilerlemesine neden oldu.

Tüm bu gelişmeler neticesinde birçok altın yatırımcısı altına yatırım yapmaktan uzak durdular. Yatırımcıların büyük çoğunluğunun altın düşüşlerinden zarar etmesi ve altının önümüzdeki günlerde daha da düşeceğine yönelik iddialar altın yatırımcılarını tamamen endişelendirdi. Altın yatırımlarından ziyade daha çok kıymetli evraklara yatırımların artması ile borsa endekslerinde ve hisse senetlerinde artışlar meydana geldi. Fakat altının bir müddet daha kendisini toparladığı görülse de birçok ekonomistin yorumu altının yılsonuna kadar daha da düşeceği yönünde birleşti. Bu da altın yatırımcılarının endişesini daha da arttırdı. Bu yüzden de altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde sert düşüşler ile olmasa da haftalık hareketler ile düşeceğini söyleyebiliriz.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir