Altın Talepleri Zirve Yaşıyor

Gündemdeki son olaylar sonucunda altın talepleri zirve yaşıyor. Detaylar haberimizin devamında…

30 yılın en sert düşüşlerini kaydeden altın fiyatları nedeni ile altına yoğun bir talep var. Yaz mevsiminin gelmesi ile açılan düğün mevsimi ve aynı zamanda düşük fiyatlar nedeni ile altın tüketicilerinden yoğun bir talep geliyor.

Düşüşler toplamda 200 Dolar civarını buldu ve altın fiyatları 26 ayın en düşük seviyelerine geldi. şu sıralar altın fiyatları bir toparlanma yaşıyor olsa da bazı uzmanlar ayı piyasası özelliğinden dolayı yükselişlerin geldiğini ve yükselişlerin kalıcı olmadığını söylüyor. Merkez bankalarının altın alımı yapması ve tüketicilerin altına olan yoğun talepleri nedeniyle altın fiyatları yükseliş yaşadı ama yükselişler son bulacak gibi görünüyor.

Rusya, Kazakistan ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu merkez bankalarının altın alımları ise devam ediyor. Dünyanın bir ucundan bir ucuna kadar altına yoğun bir talep var ve fiziki alımlar daha önce hiç görülmemiş seviyelerde. Yapılan bir araştırmaya göre altının son 30 yılın en sert düşüşlerini kaydetmesinin ile dünyada altına yoğun bir talep olduğu kanıtlandı. Fiziksel altın primleri daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaştı.

Shanghai Altın Borsası primlerinin spot altın üzerine yaklaşık 16 Dolar seviyelerine yükselmiş oldu. Prim daha önce 5 – 8 Dolar seviyesindeydi. Araştırmayı yapan kuruluşun satış ve pazarlama müdürü, Dubai’de primlerin spot altının üzerine 6 – 9 Dolar seviyelerine yükseldiğini söylüyor ve söz konusu primin düşüş öncesi 50 cent seviyesinde olduğunu belirtiyor.

INTL FCStone Şirketi Değerli Metaller Bölüm Şefi Jeffrey Rhodes ise altında yaşanan fiziki alım seviyesinin daha önce hiç bu seviyeleri görmediğini söylüyor ve fiyatların büyük düşüşünden sonra altın alımlarının yoğunlaştığını belirtiyor. Rhodes aynı zamanda primlerin bu durumu iyi bir şekilde gösterdiğini söylüyor.

Altın analizleri yapan şirketten Panizzutti, İstanbul Altın Borsası’nda ise primlerin spot altın üzerine 25 Dolar ons seviyelerine yükseldiğini belirtiyor. Aynı zamanda bu durumun uzun süredir görülmemiş olduğunu belirtiyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir