Altın Neden Düşüyor?

Emtialar içerisinde en önemlilerinden olan altın emtiası dünyada en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisidir. Devletlerin hazinelerinde altın rezervleri bulundurmaları ekonomik güçlerinde önemli bir göstergedir. Bugün güçlü ekonomilere sahip ülkelerin altın rezervleri de çok fazladır. Altın finans dünyasında önemli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Son günlerde yaşanan değer kayıpları ile oldukça hareketli günler geçiren altın yatırımcıların uzak durduğu bir yatırım aracı haline geldi. Halbuki yıllardır güvenilir liman olarak bilinen altın birçok insanın her daim tercih ettiği bir yatırım aracıydı. 2013 nisan ayında sert bir düşüş yaşayarak ayı piyasasına girmesi ile düşüş trendine girdiğini gözlemlediğimiz altının düşmesinde bazı sebepler bulunmaktadır.

Altın emtiasının düşmesinde en önemli nedenlerden birisi olarak Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın teşvikleri azaltacağına yönelik açıklamalar yapmasıdır diyebiliriz. Nisan ayında FED yaptığı açıklamada teşviklerin azaltılması için erken olduğunu fakat ekonomik göstergelerin iyi gelmesi durumunda bunun düşünülebileceği bilgilerini verdi. Sonrasında tarım dışı istihdam verilerinin olumlu gelmesinin ardından Amerika’dan yapılan yüklü miktarda altın satışları altın fiyatlarının sert bir şekilde düşmesine neden oldu. Bu dönemde piyasaya çok fazla altın satışı gerçekleşmesi ile birlikte altın satış baskısı gördü ve sert bir şekilde düştü. Bu nedenle de ayı piyasasına girdi.

Altın fiyatlarının sert bir şekilde düşmesinin ardından Hindistan, Çin ve Vietnam gibi Doğu Asya ülkeleri önemli miktarlarda altın ithalatı gerçekleştirdi. Bu altın alımlarının büyük çoğunluğunun fiziki altın alımı şeklinde yapılması piyasada fiziki altın sıkıntısını ortaya çıkardı. Bir müddet sonra da kısa süreli de olsa altın fiyatları yükselişe geçti. Fakat bu yükseliş FED’in haziran ayında yaptığı açıklama sonrasında yerini düşüşlere bıraktı. FED’in geçtiğimiz haziran ayında yaptığı açıklamada teşvik alımlarının bu yıl azaltılacağı ve önümüzdeki yıl tamamen durdurulacağını belirtmesi ile altın son 90 yılın en kötü günlerini geçirdi. 1.200 doların da altına inen altının ons fiyatı bir müddet sonra 1.200 doların üzerine çıkarak dalgalı seyre geçti. Önümüzdeki günlerde de düşeceği yönündeki tahminler güçlüdür. Yılsonuna kadar altının 1.100 dolar civarına ineceği tahmin edilmektedir.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir