Altın Ne Olur

2013 yılı ile birlikte kötü günler geçiren altın emtiası güvenilir liman olma özelliğini yitirmiş gibi görünüyor. 2011 yılında tarihi seviyeyi gördükten sonra dalgalı bir seyir göstermeye başlamış ve uzun vadeli düşüş trendine girmişti. 2013 nisan ayında sert düşüş dergileyerek ayı piyasasına giren altın emtiası bu dönemde birçok yatırımcıya yüksek paralar kaybettirmiştir. Altın satışlarının arttığı bu dönemde altın uzun yıllardır göstermediği sürelerde bir düşüş yaşamıştı. Altının ayı piyasasına girmesinde en çok etkili olan faktör ise parasal genişleme politikası olmuştur. FED’in nisan ayında yaptığı açıklamada ekonomik göstergeler iyi giderse teşvikleri azaltılabileceği yönünde bilgiler gelmişti. Tarım dışı istihdam verilerinin de iyi gelmesi ile birlikte altın 1.320 seviyelerine düşmüş ve ayı piyasasına girmişti.

Altının ayı piyasasına girmesinde bu gelişmeden başka bir gelişme daha etkili olmuştu. Bu da Amerika tarafından çok yüksek miktarda altın satışının gerçekleşmesidir. Yüksek miktarda altın satışının gerçekleşmesi ile piyasada altın fazlalığı yaşandı ve altın fiyatları sert bir şekilde düştü. Fakat bir süre sonra altının tekrar yükseleceği düşüncesi ile birlikte altın fiyatları tekrar yükseldi. Bunda yatırımcıların tepki alımları yapmaları ve özellikle de Çin Hindistan gibi Doğu Asya ülkelerinin altın yüksek miktarda altın ithalatı yapmaları etkili oldu. Hatırlanacağı üzere bu dönemde piyasada kısa bir süre fiziki altın sıkıntısı yaşanmıştı. Çünkü özellikle Hindistan yaptığı altın alımlarının büyük bir kısmını fiziki altın alımı olarak gerçekleştirdi. Altın bir müddet daha 1.350 ile 1.410 bantları arasında tutunduysa da geçtiğimiz Çarşamba FED açıklaması sonrası önemli ölçüde düştü.

FED Çarşamba günü yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar teşvikleri azaltacaklarını, önümüzdeki yıl da tamamen durduracaklarını açıkladı. Bu açıklama ile birlikte altın fiyatları 1.230 seviyelerine kadar geriledi. Yapılan tahminler doğrultusunda altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 1.100 seviyelerine kadar gerileyebileceği ve birkaç yıl içerisinde de 1000 doların altına dahi inebileceği söylenmektedir.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir