Altın Kayıpları Artıyor

FED’in teşvik politikaları ile ilgili spekülasyonlar altın kayıplarının artmasına neden oluyor. ABD ekonomisinin düzelme sinyalleri vermesi ile uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s ABD’nin kredi görünümünü eksiden durağana çevirdi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile FED’in teşvik alımlarını azaltacağı yönündeki spekülasyonlar güç kazandı. FED Başkanı Ben Bernanke Kongre’deki konuşmasında ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda teşvik alımlarında daralmaya gideceğine dair sinyaller vermişti. ABD ekonomisi Ekim ayına kadar aynı seyirde devam ederse her ay yapılan 85 milyar dolarlık teşvik alımı 65 milyar dolara indirilecek.

FED politikalarına dair oluşan spekülasyonlar yatırımcıların endişesinin artmasına neden oluyor ve altın fiyatları düşüş gerçekleştiriyor. 1,370 dolar seviyelerinde olan altın ons fiyatı için analistler ayı piyasası özelliği olarak % 5,5 oranında düşüş daha bekliyor ve ons fiyatının 1,303 dolar seviyelerine ineceğini belirtiyorlar.

Altın fiyatlarının 2008 yılı Ekim ayından 2011 yılına kadar ki rekor yükselişinin % 50 oranında düzeltme seviyesine 1,303 dolar seviyesinin denk geldiğine dikkatler çekiliyor. Altının geçtiğimiz 3 haftaki yükselişleri sonrasında hızlı bir düşüş gerçekleştirmesi ile de aşağı yönlü bir kırılmanın olduğunu ve bu nedenle düşüşlerin gelebileceği öngörülüyor.

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşler sonrasında Nisan ayında altın ayı piyasasına girdi. Altın fiyatları düşüşünün en başından bu yana ilk neden FED’in teşvik politikaları üzerine üretilen spekülasyonlar ve ABD ekonomisinin iyi yönde gelişme göstermesi sonucunda dolarında yükselişi ile spekülasyonlar güç buluyor.

Altına bağlı yatırım araçlarından olan exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları da rekor düşüşler kaydetmeye devam ediyor. ETF düşüşleri 2 yılı aşkın bir sürenin en düşük seviyelerine indi ve yatırımcılar ellerindeki fonları satış yönünde değerlendiriyor.

Aynı zamanda emtia yatırım araçlarında da düşüşler devam ediyor. Altın düşüşlerinde olduğu gibi bakır fiyatları da FED’in teşvik politikalarından etkileniyor ve bu hafta büyük düşüşler kaydetti.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir