Kategori arşivi: Altın Haberleri

Altın Kayıplarına Devam Ediyor!

Altın Kayıplarına Devam Ediyor!Altın, değer kaybetmeye geçtiğimiz yılın Şubat ayından bu yana devam ediyor. 1,800 dolar seviyelerinden 1,180 dolar seviyelerine kadar düşen altın, 2014 yılında fiziki talep gibi etkenlerle 1,300 dolar seviyelerinde tutunuyordu. Ardından Fed tarafından gerçekleştirilen toplantı kararları, Fed Başkanı Yellen’ın faiz artırımı açıklamaları altının yeniden sert bir düşüş kaydederek 1,216 dolar seviyelerine düşmesine neden oldu.

Çarşamba günü açıklanan Fed Açık Piyasa Komite toplantısı sonuçlarında, varlık alımlarının 10 milyar dolar daha düşürülerek 15 milyar dolara indirilmesi kararı alındı. Fed Başkanı Janet Yellen ise aynı gün faiz artırımı ile ilgili olarak, faizleri kayda değer bir süre daha sıfıra yakın tutacağının sözünü verdi. Politika yapıcılar önümüzdeki yıldan itibaren faiz tahminlerini artırdı.

Amerikan ekonomisinde toparlanmanın hızlanması sonucunda da altın fiyatları, son 8 ayın en düşük seviyelerine kadar indi. Fed tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Amerikan dolarının değer kazanması ile birlikte altın üst üste üçüncü haftasında kayıpla kapanmış oldu. Yüksek faiz kararı ve doların değerlenmesi, altının yatırımcılara yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlamasından dolayı çekiciliğini iyiden iyiye kaybetmesi sonucunda değer koruma talebinde de azalma meydana geldi.

Uzmanlar tarafından altının değer kaybetmesi üzerine yapılan yorumlarda, doların güçlenmesi yatırımcıların ilgisi çekiyor ve yüksek faiz avantajından faydalanmak işlerine geliyor. Uzun süredir görülmeyen fiziki alımlar ortaya çıkıyor ve altına destek verilmeye fiziki olarak çalışılıyor.

Haftanın son işlem gününe spot altın % 0,2 oranında düşüşle 1,222.71 dolar seviyesinden işlem gördü. Bir önceki gün ise 1,216.03 dolar seviyesi ile 2 Ocak tarihinden bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti. Üçüncü haftayı da düşüşle kapatan altın fiyatları, yine 1,216.98 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Aralık vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 0,3 oranında düşüşle, 1,223.10 dolar seviyesine geriledi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi son 100 günün ortalamasının iki katı düzeyindeydi.

Dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Çin ise fiyatlar üzerinde daha fazla etki sağlayabilmek ve yuanın küresel kullanımını arttırmak için, Perşembe günü yabancı yatırımcılara altın piyasasına ilk kez doğrudan giriş imkanı verdi.

Şanghay Altın Borsası, Perşembe günü kentin serbest ticaret bölgesinde, lokal spot piyasasına bağlı olarak, kontratları işleme başlattı ve aralarında Goldman Sachs Group Inc. ve UBS AG’nin de bulunduğu yaklaşık 40 uluslararası üye piyasada işlem yaptı.

Çin Altın İthalatını Düşürürse Ne Olur?

Çin'in Altın TalebiÇin, dünyanın en çok altın talebi olan ülkelerinden birisi. Çin’in altın ithalatını düşürmesi de altının gerilemesine neden oluyor. 2013 yılında altın fiyatlarının düşmeye başlamasının bir nedeni Amerika Merkez Bankası (FED) iken, bir nedeni de Çin ve Hindistan’ın altın talebini azaltmasıydı.

Hafta başında Çin’in, Hong Kong’dan altın ithalatını zayıflayan talep nedeniyle düşürdüğü haberi geldi. Temmuz ayından bu yana Çin’in altın ithalat oranı % 42 oranında düştü. Hükümetin yolsuzluk karşıtı kampanyası ve fiyat düşüşlerinin Çinli altın tüketicilerini olumsuz etkilemesi sonucunda bu gerilemenin yaşandığı biliniyor.

Hong Kong Nüfus ve İstatistik Kurumu verilerine göre net ithalat Temmuz ayında 21,1 ton olarak gerçekleşti. Aynı veri Haziran ayında 36,4 tondu. 2013 yılı Haziran ayında ise 113,2 ton civarındaydı. Çin’de Hong Kong’a yapılan altın ihracatı ise Haziran ayında 19,7 tondan 17,9 tona geriledi.

2013 yılında Hindistan’ı geçen Çin, dünyanın en büyük altın tüketicisi olmuştu. İthalatta süregelen bu zayıflık, altının ayı piyasasına girmesi ve bu nedenle Çinli altın tüketicilerinin altın alımından uzaklaşması ile yavaşlayan talepten kaynaklanıyor. Altına olan talebin azalması da altının düşen fiyatlarına hız kazandırıyor.

Bugün ise altın dünkü kayıplarını geri aldı ve 1,290 dolar seviyesinin yakınlarında geziyor. Altın, Londra’da yatırımcıların dikkatlerini Ukrayna ve Orta Doğu gerginliklerine çevirmesi ile birlikte son 2 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti. Bu seviyelere gelmesi beklenen fiziki altın alımı ile fiyatların yükseleceği spekülasyonu sonucunda altın bugün 3 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti.

Altın Fiyatları Dipte

altin-fiyatlari-dipteAltın fiyatları FED’in teşvik alımlarını azaltacağının kesinleşmesi ile 2,5 yılın en düşük seviyesine indi. 1,300 dolar’ın altına inen altın ons fiyatı, Nisan ayında ayı piyasasına girmesine neden olan seviyenin çok altına indi. Altındaki düşüş diğer değerli maden ve metallerinde düşüşüne neden oldu. Bu hafta gerçekleşen FED Açık Komite Toplantıları (FOMC) dün sona erdi. Toplantıların sonrası da öncesi gibi piyasaları olumsuz etkiledi.

Toplantıda teşvik alımlarının ne zaman sonlandırılacağı ile ilgili işaret verilmesi bekleniyor ve beklendiği gibi teşvik alımları için tarih verildi. ABD ekonomisinde sürdürülebilir iyileşme sinyallerinin alınması sonucunda her alınan 85 milyar dolar değerindeki hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil alımları, bu yılın sonuna kadar azaltılacak ve gelecek sene de teşvikler sonlandırılacak.

Altın fiyatları teşviklerin azaltılacağı haberi ile son 2,5 yılın en düşük seviyesine indi. ABD’nin 6 önemli ticaret ortağının para birimine karşı doların değerini gösteren Dolar Endeksi bir haftadan fazlaca bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi ise son 22 ayın rekor seviyesine yükseldi. Emtia grubu ise değer kayıpları yaşıyor.

Altın fiyatları 12 yıl boyunca boğa piyasasında hakimiyet sürdürdükten sonra 2013 yılı Mayıs ayında FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonu ile sert düşüşler gerçekleştirdi ve 1,320 dolar seviyesi ile boğa piyasası hakimiyetine girmişti. Daha sonra toparlanma süreci ile tekrardan 1,390 seviyelerine kadar ulaşan altın ons fiyatı, FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonunun ABD ekonomik verilerinin olumlu yönde gelmesi ve ekonomiden iyileşme sinyallerinin alınması ile birlikte güçlenmesi nedeniyle kayıp – kazanç bölgesi arasında dalgalanmaya devam etti.

Altın fiyatlarında görülen sert düşüşlerden en çok etkilenen ise altın destekli exchange traded fonları (ETF) oldu. Altın, yatırımcıların altının değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmelerinin etkisi ile % 23 oranında düşüş gerçekleştirdi. Altın destekli ETF altın varlıkları yoluyla 520.7 ton altın satışı gerçekleşti. Parasal karşılığı ise 21.6 milyar dolar. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise 1,000 tonun altına indi.

Spot altın Londra piyasasında % 4,7 oranında düşüş ile 1,287.91 dolar seviyesine indi. Bu seviye 2010 yılı Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Ağustos vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 6,4 oranında düşüş gerçekleştirerek ons fiyatı 1,286.50 dolar seviyesine indi. Ardından 1,298 dolar seviyesinde sabit kaldı. Vadeli kontratlar işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının yaklaşık olarak 3 katını işaret ediyor.

Altın Fiyatları İki Gündür Düşüşte

altin-fiyatlari-iki-gundur-dususteExchange traded fonlardan çıkışların etkisi ile altın emtiası iki gündür düşüş gerçekleştiriyor. FED’in teşvik alım programı üzerine çıkan spekülasyonların etkisine ek olarak değerli maden altın varlıklarının azalması da eklenince altın fiyatları düşüş kaydetmeye devam etti.

ABD’de dün açıklanan perakende satışlar verisinin artış göstermesi ve haftalık işsizlik başvurularının düşüş göstermesi ile FED’in teşvikleri azaltacağı yönündeki spekülasyonlar güç kazandı. Aynı zamanda FED Başkanı Ben Bernanke’nin 22 Mayıs tarihinde yapmış olduğu açıklamada, ABD ekonomisinin iyileşme belirtileri göstermeye devam etmesi durumunda 2013 yılı Ekim ayında 85 milyar dolar olan tahvil alımının 65 milyar dolara düşürüleceği sözleri de desteklenmiş oldu.

Altın üzerine yapılan spekülasyonlar sonucunda etkilenen altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları dün veriler sonrasında 2 yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine inmesine neden oldu. Analistler tarafından yapılan açıklamalarda, altının ABD ekonomisinin iyileşmesinden olumsuz etkilenmesi üzerinde duruluyor. Aynı zamanda ETF altın satışı ve FED’in teşvikleri azaltma olasılığının da güçlenmesi altın fiyatlarındaki düşüşü hızlandırıyor şeklinde açıklamalar geliyor.

Spot altın bugün Londra’da % 0,5 oranında düşüş kaydederek 1,379 dolar seviyesine indi. Altın fiyatları böylece, bu hafta toplamda % 0,3 oranında düşüş kaydetmiş oldu. Spot gümüş fiyatları ise % 0,7 oranında düşüş kaydederek ons fiyatı 21.7146 dolar seviyesine geriledi. Diğer metallerde de düşüşler gözleniyor.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında fazla değişiklik göstermedi ve ons fiyatı 1,378.30 dolar seviyesinden işlem gördü. Altın vadeli işlemleri hacmi ise yayınlanan rapora göre son 100 günün ortalamasının % 49 oranında altında.

ETF altın varlıkları ise 6.7 ton düşüş ile 2,118 ton seviyesinde indi. Bu seviye 2011 yılı Mart ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Dünyanın en büyük exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise internet sayfasında yayınlanan rapora göre 6,3 ton düşüş ile 1,003.53 ton seviyesinde. Bu seviye de 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Altın 2013 yılının başından bu yana FED’in teşvik politikaları üzerine çıkan spekülasyonlara ek olarak Çin ve Hindistan’ın talebi azaltmalarının etkisi ile toplamda % 18 oranında değer kaybetmiş oldu.

Altın Kayıpları Artıyor

altin-kayiplari-artiyorFED’in teşvik politikaları ile ilgili spekülasyonlar altın kayıplarının artmasına neden oluyor. ABD ekonomisinin düzelme sinyalleri vermesi ile uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s ABD’nin kredi görünümünü eksiden durağana çevirdi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile FED’in teşvik alımlarını azaltacağı yönündeki spekülasyonlar güç kazandı. FED Başkanı Ben Bernanke Kongre’deki konuşmasında ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda teşvik alımlarında daralmaya gideceğine dair sinyaller vermişti. ABD ekonomisi Ekim ayına kadar aynı seyirde devam ederse her ay yapılan 85 milyar dolarlık teşvik alımı 65 milyar dolara indirilecek.

FED politikalarına dair oluşan spekülasyonlar yatırımcıların endişesinin artmasına neden oluyor ve altın fiyatları düşüş gerçekleştiriyor. 1,370 dolar seviyelerinde olan altın ons fiyatı için analistler ayı piyasası özelliği olarak % 5,5 oranında düşüş daha bekliyor ve ons fiyatının 1,303 dolar seviyelerine ineceğini belirtiyorlar.

Altın fiyatlarının 2008 yılı Ekim ayından 2011 yılına kadar ki rekor yükselişinin % 50 oranında düzeltme seviyesine 1,303 dolar seviyesinin denk geldiğine dikkatler çekiliyor. Altının geçtiğimiz 3 haftaki yükselişleri sonrasında hızlı bir düşüş gerçekleştirmesi ile de aşağı yönlü bir kırılmanın olduğunu ve bu nedenle düşüşlerin gelebileceği öngörülüyor.

Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşler sonrasında Nisan ayında altın ayı piyasasına girdi. Altın fiyatları düşüşünün en başından bu yana ilk neden FED’in teşvik politikaları üzerine üretilen spekülasyonlar ve ABD ekonomisinin iyi yönde gelişme göstermesi sonucunda dolarında yükselişi ile spekülasyonlar güç buluyor.

Altına bağlı yatırım araçlarından olan exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları da rekor düşüşler kaydetmeye devam ediyor. ETF düşüşleri 2 yılı aşkın bir sürenin en düşük seviyelerine indi ve yatırımcılar ellerindeki fonları satış yönünde değerlendiriyor.

Aynı zamanda emtia yatırım araçlarında da düşüşler devam ediyor. Altın düşüşlerinde olduğu gibi bakır fiyatları da FED’in teşvik politikalarından etkileniyor ve bu hafta büyük düşüşler kaydetti.

İstihdam Sonrası Altın Düştü

istihdam-sonrasi-altin-dustuABD’de dün açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında altın ve altına bağlı olarak gümüş fiyatları sert düşüş gerçekleştirdi. Daha önce Kongre’de FED Başkanı Ben Bernanke’nin tarım dışı istihdam verisinin iyi gelmesi durumunda teşvik alımlarını daraltabileceğini söylemişti. Bu spekülasyonun güçlenmesi ile birlikte altın 3 haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Spot altın dün % 2,38 oranında düşüş ile 1,382.90 dolar seviyesinden kapandı.

149,000 oranında olan Nisan ayı tarım dışı istihdam verisi Mayıs ayında 175,000 oranında artış gösterdi. Ekonomist beklentileri ise 163,000 oranında artış olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı ise % 7,5 oranından % 7,6 oranına yükseldi. Altın fiyatları bu veriler sonrasında sert düşüş gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 1,5 oranında düşüş gerçekleştirerek ons fiyatı 1,394.30 dolar seviyesine indi. Bu seviyeden kapanan altın kontratları 17 Mayıs tarihinden bu yana görülen en büyük düşüşü gerçekleştirmiş oldu.

Chicago’da R.J. O’Brien & Associates’in kıdemli emtia brokerı olan Tom Power altın ile ilgili olarak “bugünkü veri, insanlara ekonominin iyileşmekte olduğunu söylüyor ve bu durum, altın yatırımcılarını, FED’in teşvikleri daraltabileceği konusunda endişelendiriyor. Bazıları, teşviklerin bu yılın ilerleyen döneminde sonlandırılacağı endişesini taşıyor” dedi.

Hafta ortasında dolarda meydana gelen düşüşler sonrasında altın fiyatları, 1,423.30 dolar seviyesine yükselmişti. Bu seviye ise 15 Mayıs tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Altının ayı piyasasına girmesinin nedeni de FED’in teşvikleri daraltacağı spekülasyonu olmuştu. FED’in 85 milyar dolar olan aylık tahvil alım programında azalmaların gerçekleşebileceği spekülasyonu Nisan ayında güçlenince altın sert düşüşler ile ayı piyasası hakimiyetine girmiş oldu.

Altın destekli exchange traded fonları (ETF) altın varlıkları ise 4,7 ton düşüş gerçekleştirerek 2,137.1 ton seviyesine indi. Bu seviye 2011 yılı Mayıs ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

FED Başkanının Altın Yorumları

fed_baskani_bernanke_altin_yorumlariSon günlerde altın dalgalı seyrini sürdürüyor. Forex piyasasında yatırımcılar bu dalgalanmaya dikkat etmeliler. Altın fiyatları ile ilgili kimileri düşmeye devam edeceğini söylerken kimileri de yükseleceğini öngörmektedirler. FED Başkanının altın yorumları ise piyasayı oldukça etkiledi.

FED Başkanı Ben S. Bernanke‘nin rekor düzeydeki teşviklerin ekonomide ilerleme sağlanıncaya kadar devam edeceğinin sinyalini vermesinin ardından altın tahminleri son bir ayın en yüksek düzeyine tırmandı. Dün yayınladığımız Altın’da Bernanke Etkisi haberde olaya değinmiş ve bu sözlerin altın fiyatları üzerine net etkiler vereceğinin altını çizmiştik.

Ekonominin önde gelen sitelerinden olan Bloomberg anketine katılan 12 analist önümüzdeki hafta altında artış beklerken, 9’u düşüş, 8’i ise değerli metalin aynı seviyelerde kalmasını bekliyor. Bu durumda altın işlemleri yapan yatırımcıların son ana kadar beklemeleri faydalı olacaktır. Bu oran 26 Nisan’dan bu yana piyasadaki altın boğalarının sahip olduğu en yüksek orana işaret ediyor. Fed’in merkez bankalarına tahvil alımlarında öncülük etmesiyle külçe altın 3 haftadır ilk kez artış kaydetti.

ABD ekonomisindeki ilerleme ve hisselerdeki hızın etkisiyle altının tasarruf aracı konumunu yitirdiğine inanan yatırımcılar, bu yıl ETP’lerden 20.8 milyar dolar değerinde 463.4 metrik tonluk satış yaptı. Bernanke 22 Mayıs’ta faiz artışı ve tahvil alımlarının azaltılmasına erken başvurulmasının toparlanmayı tehlikeye atacağını söyledi. Altın fiyatları geçtiğimiz ay ayı piyasasına girmiş ve hedge fonları değerli metaline karşı en büyük pozisyonlarına sahip olsa da, altındaki düşüş, mücevher ve sikke altın alımlarını destekledi.

Altının alternatif para aracı olarak talep edilmeye devam edeceğini belirten Commerzbank AG‘nin emtia analistlerinden Daniel Briesemann, “Merkez bankalarının tahvil alımları önemli para birimlerinin değer kaybetmesine ve sonunda da enflasyon endişelerine neden olmalı. Kurumsal yatırımcılar altın ETP varlıklarını satmayı sürdürdükçe bu, perakende taleplerini gölgelemeye devam edecektir” dedi.

Altın’da Bernanke Etkisi

altin_etkisiABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin bugün yapacağı konuşma öncesinde altın fiyatlarında yükselişler gözlendi. Bernanke’nin New York’ta yapacağı konuşmasında ABD ekonomisi için teşvikleri sürdüreceğine dair bir işaret vereceği beklentileri, piyasalardaki çıkışlardan baskın oldu ve yükselişler gözlendi.

FED Açık Piyasa Komitesi’nin bugün son politika toplantısının tutanakları yayınlanacak. Aynı zamanda FED Başkanı Bernanke’nin de bir konuşma yapacağı biliniyor. Altının 12 yıl hüküm sürdüğü boğa piyasası çıkışına destek olan FED’in teşvikleri, altının düşüşüne de neden oldu. FED’in teşvikleri azaltacağı yönündeki endişeler ve yatırım varlıklarının düşmesi nedeniyle altın 2013 yılı Nisan ayında ayı piyasasına girdi. 2013 yılı boyunca düşüş gösteren altın fiyatları ise şimdiye kadar % 17 oranında değer kaybı yaşamış oldu. Forex Altın Piyasası yatırımcıları ise kazançlı ve risk almayan altın yatırımı yapabilen yatırımcılar oldu.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında yaklaşık 9 gündür düşüş gösteriyor ve bugün Bernanke’nin konuşması öncesinde yükseliş yaşamaya başladı. altın % 1,2 oranında yükseliş gösterdi ve ons fiyatı 1,393.60 Dolar seviyesine tırmandı. Altın vadeli işlemleri, işlem hacmine bakıldığında ise veriler; son 100 günün ortalamasının % 39 oranında üzerini işaret ediyor. Spot altın piyasasına bakıldığında ise gün içinde % 0,3 oranında bir düşüşün geri alındığı ve % 1,4 oranında yükseliş yaşandığı görülüyor.

Altın destekli exchange traded fonları (ETF) ise, dün 10,3 tonluk bir düşüş gerçekleştirdi ve 2,177.1 ton seviyesi ile 2011 yılı Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geldi. ETF altın varlıkları 2013 yılı Ocak ayı başından bu yana 454.8 ton düşüş gerçekleştirdi ve 2011 – 2012 yıllarına göre toplam varlık artışının üzeri görüldü.

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise, fonun internet sitesi verilerine göre; dün 1,023.08 ton civarında düşüş gerçekleştirdi ve 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti. Altın destekli ETF’lerin toplam varlıkları ise 2013 yılında şimdiye kadar % 17 oranında düşüş kaydetti.

Altına Talep Azalıyor

altina_talepForex Altın Piyasası son günlerde düşüşler yaşamaktadır. Perşembe günü altın vadeli işlemleri, yatırımcıların değerli metal satışına devam ediyor olmalarıyla değer kaybetti. Perşembe günü hem AB hem de ABD Tüfe rakamlarının düşüş kaydederek deflasyona işaret etmesi, daha çok enflasyon riskinden korunmak isteyen yatırımcıların değer korumak amaçlı kullandıkları altına talep azalıyor. Genel olarak bu durum spot piyasada altına olan talebi düşürürken, düşüş hareketlerinin fiziki altın talebini arttırması sonucu kayıplar sınırlı kalmaktadır.

Geçtiğimiz son günlerde Altın Haberleri sık sık karşımıza çıkmaktadır. New York Ticaret Borsasının Comex bölümünde Haziran vadeli altının onsu %0.7 oranında değer kaybederek 1,386.85 Amerikan dolarından işlem görmektedir. Burada altın fiyatları günün erken saatlerinde %0.8 oranında düşüşle 1,385.85 Amerikan dolarına kadar geriledi. Altın fiyatları dün gün içerisinde 1369’lu seviyelere kadar geriledi fakat 1386 seviyesinden hafif aşağı yönlü görünümle kapandı. Bugün sabah saatlerinde ise 1391,23 direnç seviyesi test edildi. Yani dün düşüşünü sürdürse de gördüğü dip seviyelerden bir miktar toparlandı.

Altın Fiyatları, 17 Nisan’ın en düşüğü olarak 1,370.20 Amerikan dolarından destek bulurken 19 Nisan’ın en yüksek direnç seviyesi 1,420.30 Amerikan Doları olarak belirlendi. Çarşamba günü de altın vadeli işlemleri %2 oranında değer kaybetmişti.

Amerikan dolarının değer kazanması genellikle altın fiyatları üzerinde baskı oluşturur.

Altın İşlemleri yapan yatırımcılar, ABD’den gelecek inşaat onayları, tüketici enflasyonu ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları gibi verilere odaklanmış durumdalar. Fakat altın kotasyonlarında, geçtiğimiz gün ABD tarafından açıklanan ilk ve devam eden işsizlik başvurularının yanı sıra Tüfe verisinin de beklentileri karşılayamamasına rağmen satış baskısının devam ettiğini görebiliriz. Altının gidişatı ne yönde olacak önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

Diğer yandan ise Comex‘te Temmuz vadeli gümüşün onsu %0.75 oranında değer kaybederek 22.48 Amerikan dolarından işlem görmektedir. Temmuz vadeli bakırın libresi ise %0.3 oranında düşüşle 3.254 Amerikan dolarından işlem görmektedir.

Forex Altın Piyasası hakkında bilgi ve haber yayını yapan web sitemiz içerisindeki bir önceki yayınımız; Altından Tarihi Düşüşler başlıklı haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bankalara Şikayet Var

bankalara-sikayet-varAltın Fiyatları içerisinde yaşanan dalgalanmalar bir nebze dahi olsa toparlanmaya çalışıyor. Düşen fiyatlardan yararlanmak isteyen altın tüketicileri ise bankalara, kuyumculara koşuyor. Ama bu işten pek karlı çıkmış gibi görünmüyorlar. Buna ilk neden kuyumcular ‘elimizde altın yok’ diye ya altın satışı yapmadılar ya da gerçek fiyatın üzerinde satış yaptılar. İkinci neden ise bankalar oldu. Bankalarda açılan altın hesapları ile yatırım yapmak isteyen kişiler bankaların alım – satım arasında büyük bir fark olduğu konusunda şikayetlerini dile getiriyor.

Kişilerin şikayetlerini dile getirmeleri üzerine kurulu bir web sitesinde altın yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından bankalara şikayetler yağıyor. Şikayetler genel olarak hep aynı noktada birleşiyor ve kişiler “altında yaşanan ani hareketlerin üstüne bir de bankalar altın alım – satım arasındaki makası iyice arttırarak mağdur ediyor. Ölü fiyatına bozuyorlar” şeklinde isyan ediyor.

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar neredeyse herkesi endişelendiriyor. Geçtiğimiz haftalarda sert düşüşler yaşanarak altın ons fiyatı 1500 Dolar civarından 1350 Dolar civarına düştüğüne dair Altın Haberleri ile piyasalar yankılandı. Çeyrek altın 180 lira civarından 130 lira civarına düşünce tüketiciler yatırım amacıyla ve düğün mevsiminin gelmesi ile kuyumculara koştular. İlk darbeyi kuyumculardan aldılar. Kuyumcular kişilerin altın talebine yanıt veremedi veya elinde olan çeyrek altını değerinin % 10 kadar fazla bir fiyata sattılar. İkinci darbe de bankalardan geldi. Bankalarda altın hesabı açılması durumu zaten kuyumcular tarafından tepki ile karşılanmıştı ve kuyumcular tarafından vatandaşlara uyarılarda bulunulmuştu. Şimdi halkın şikayet ettiği konular ile ilgili aslında kuyumcular daha önceden uyarılarını camlarına “elinizdeki altının gerçek değerini öğrenmeden bankalardan işlem yapmayın” uyarısını asarak yapmışlardı.

Vatandaşlar şu anda birçok banka ile ilgili şikayetlerini web sitesinden iletiyorlar. Vatandaşların ortak yaklaşımları altının gerçek fiyatı ile alınıp satılmadığı ve alım – satım arasındaki farkın büyüklüğü. Forex Altın sitesi olarak altın yatırımı yapmak isteyen kişilerin gerçek fiyatları takip etmelerini ve alım – satım yapmak istediklerinde bu fiyatlar üzerinden işlem gerçekleştiren yerleri seçmelerini tavsiye ederiz. Altın fiyatları global olarak hemen hemen tüm dünyada aynıdır.