Altın Gözden Düştü mü?

En etkili yatırım araçlarından birisi olan altın emtiası, 2011 yılında gördüğü tarihi seviyeden sonra düşüş trendine girmiş ve bugünkü seviyesine kadar düşüş göstermiştir. Son zamanlarda altın vadeli işlemleri azalmış ve piyasalarda güvenilir liman olarak bilinen altın gözden düştü mü? Sorularının yaygınlaşmasına neden olmuştur. 2013 yılı nisan ayında sert bir düşüşle ayı piyasasına girmesi ile yatırımcılar da altının düşüş yaşayacağı düşüncesi ile yüksek miktarlarda satışlar gerçekleşmiştir. Bu satışlar ile altın daha da düşmüş ve yatırımcıların altından uzak durmasına neden olmuştur. Yalnızca forex piyasası yatırımcılarının altına düşüş yönlü yatırımlar yapabilmesi nedeni ile altın yatırımları gerçekleşmiştir.

Geleneksel altın yatırımı modeli ile kuyumcudan fiziki altın alımı yaparak yatırım yapan birçok yatırımcı altından büyük kayıplar yaşamışlardır. Altın fiyatlarındaki sert düşüşler nedeniyle piyasalarda altına olan güven azalmış ve tepki satışları gerçekleşmiştir. Tepki satışları altın fiyatlarını satın alınabilinecek bir seviyeye kadar geriletmiş, böylelikle de tepki alımları da gerçekleşmiştir. Tepki alımları altın fiyatlarının kısa vadeli yükseliş göstermesine neden olmuştur. Fakat parasal genişleme politikasının devam etmesi, Amerikan dolarının değer kazanması ve Amerika’dan yüksek miktarda altın satışı gerçekleşmesi de altının düşüş yönlü hareketler izlemesini etkilemiştir. Altının hala ayı piyasasında yer alması ve genel olarak gelişmiş ülkelerdeki ekonomik verilerin pozitif gelmesi ile altının yıl sonuna kadar düşüş göstereceği yorumlarının güç kazanmasına neden olmuştur.

Önümüzdeki üç ay boyunca Amerika Merkez Bankası’nın parasal genişlemeyi destekleyip desteklemeyeceği altın fiyatları üzerinde önemli etkiler yaratacaktır. Ayrıca 203 yılında piyasadan yüksek miktarda fiziki altın yatırımı yapan Hindistan, Çin ve Vietnam gibi Asya ülkeleri de altın üzerinde etkili bir konuma geldiler diyebiliriz. Altın son günlerde güvenilir liman olma özelliğini yitirmiş gibi görünse de kırılgan ekonomik yapıya sahip ülkeler nedeniyle ileride tekrar güven kazanacağına olan inanç yüksektir. Büyük ekonomiye sahip ülkelerin altın rezervlerinin çok büyük olduğu bir gerçekse altın her daim önemini korumaya devam edecektir. Son günlerde yaşanan kısa vadeli yatırım piyasalarında ortaya çıkan bir durumdur.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir