Altın Fiyatlarındaki Düşüşler Devam Edecek mi?

2013 yılının başından beri devam eden altın fiyatı düşüşleri, ne zaman sonlanır, yakın zamanda yükseliş görülür mü sorularının yorumları;

2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından altın fiyatları hızla yükselmiş ve 2011 yılında da rekor seviyelere ulaşmıştır. 2013 yılı Ocak ayı sonuna kadar yükselişler devam etmiş ama Şubat ayı geldiğinde ardı ardına düşüler yaşanmaya başladı. Durum böyle olunca ve düğünlerin çoklukla yapıldığı yaz mevsiminin yaklaşması ile yatırım yapacak olanların ve altın alacak olanların akıllarında “Altın Fiyatlarındaki Düşüşler Devam Edecek mi” soruları yankılanmaya başladı.

Kişiler altın fiyatları düşüşünden yararlanarak almaya başladılar ve uzmanlar da bu düşüşlerin vatandaşlara fırsat kapısı açtığı konusunda hemfikirler. Ama altın ons fiyatı tarafında yaşanan bu düşüşlerin kalıcı olmadığı da söyleniyor ve hatta eski seviyelerinin de üzerine çıkacağı konuşulur. Bu dönemde alım yönünde altın işlemleri yapacak olan yatırımcıların bir kere daha yüzlerinin güleceği görüşünde olan uzmanlarda mevcut. Altın fiyatlarındaki değişim nasıl yorumlanır öğrenmek için tıklayın.

Uzmanların bu yönde beklentilerinin olmasına ise iki sebep gösteriliyor. En önemli sebep olarak da merkez bankalarının zorda kalan ülkeleri ve şirketleri kurtarmak için sürekli para basma yönünde hareket etmeleridir. Bu yönde hareket etmeleri ise dünyayı enflasyonist bir sürece sokacaktır ve altın fiyatları yükselecektir. İkinci sebep olarak da düğün mevsimi adını almış olan yaz mevsiminin yaklaşması.

Uzmanlar aynı zamanda altın ile borçlananlarında bu dönemde geri ödeme yapmaları ile karlı duruma geçeceklerini söylüyor. Altının fiyatı yüksek iken borçlanmaya giren bir kişinin altın fiyatları düşük iken aldığı altın sayısı kadar ödeme yapması istendiği takdirde karlı duruma geçecektir.

Altın haberleri kapsamında altın ons fiyatı durumuna baktığımızda % 0,95 oranında artış ile 1.595,000 dolar olduğunu görüyoruz ve uzman tahminlerinden yola çıkarak yükselişlerin devam edeceği düşüncesindeyiz. Forex piyasası özelliği olarak, fiyatlar belli bir dönem artış yaşayıp zirveye ulaştıktan sonra bir düşüş mutlaka gelecektir. Aynı durum tam tersi içinde geçerlidir ve bu şekilde açıklayan ünlü altın yatırımcılar vardır ve haklı oldukları da görülmektedir.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir