Altın Fiyatlarında Kritik Gün

Uzun süredir düşüş trendi içerisinde hareket ettiğini gözlemlediğimiz altın emtiası ile ilgili Cuma günü Amerika’dan gelecek açıklamalar merakla bekleniyor. Çoğu uzman tarafından altının dip seviyeyi gördüğü, Cuma günü gerçekleştirilecek açıklamalar uyarınca yükseliş trendine girebileceği belirtiliyor.

FED’in parasal genişleme kararının altın fiyatları üzerinde ki olumsuz etkilerinin yine aynı kanal tarafından giderilmesi ve Cuma günü 15:30’da açıklanacak olan Amerika Birleşik Devletleri İşsizlik Oranı verileri ve Tarım Dışı İstihdam Değişimi uyarınca şekillenmesi bekleniyor.

Bu noktada altın için yeniden oluşabilecek bir boğa piyasasından bahsetmek mümkün gibi duruyor. Piyasalar ise, altın fiyatlarının seyri ile ilgili geçmiş dönemde oluşan yanlış sinyaller nedeni ile oldukça kararsız. Piyasanın altın fiyatları ile ilgili kararsız yapısı varlığın işlem hacmini önemli ölçüde düşürmüş durumda. Bu nedenle altının özellikle 1200 seviyesinin altına inmesinin ardından yeni bir düşüş dalgasının da yaşanabileceği yorumu piyasalarda hakim.

Amerikan Doları’nın güç kazanması ile birlikte işlem hacminin önemli ölçüde paritelere kaydığı gözlemleniyor. Yatırımcılar son dönemde özellikle major pariteler aracılığı ile yüksek işlem hacmi oranları ile yatırım gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Cuma günü ise, altın fiyatlarının seyrinin belirlenebileceği kritik bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. FED kararlarının altın üzerinde olumlu bir tutum sergileyebileceği yorumu ise, yatırımcıların genel kanısını oluşturuyor. Gerçekleştirilecek İşsizlik Oranı ve Tarım Dışı İstihdam Değişimi açıklamalarının olumsuz bir tablo çizmesi durumunda yatırımcıların, altım emtiası ile ilgili alım emri vermesi, olumlu bir tablo çizmesi durumunda ise, satım emri vermeleri uzmanlar tarafından uygun bir yatırım stratejisi olarak değerlendiriliyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir