Altın Fiyatları Üzerine Uzman Görüşleri

Altın fiyatlarında görülen sert dalgalanmalar, uzmanların gündemine oturdu. İşte altın fiyatları üzerine uzmanların yorumları:

Altında son zamanlarda yine sert geri çekilmeler yaşanıyor. Euro Bölgesi’nde kriz nedeni ile baş gösteren endişeler, ABD’den ise gelen iyi veriler piyasalara ilişkin soruların artmasına neden oluyor ve satış baskıları oluşuyor.

Altın Şubat ayının başından bu yana yaşadığı dalgalanmalar nedeni ile güvenli liman olma özelliğini kaybediyor. Piyasalarda spot altın 1,550 Dolar seviyelerinin altına indi. İlerleyen günlerde de online altın işlemleri kapsamında bir yükseliş beklenmiyor.

Bazı uzmanlara göre spot altın birkaç gün önce 1604 Dolar seviyesindeydi ve sert satışlar ile 1550 Dolar seviyesine çekilerek 1527 Dolar seviyesine doğru ilerlemeye devam edecek. Ayrıca bu döneme ilişkin olarak da altın ons fiyatı 880 Dolar seviyesinden 190 Dolar seviyesine kadar yükselecek ve bu yükselişler enflasyonist baskılar olmadan gerçekleşecek.

Altın fiyatları üzerine uzman görüşleri; altının 2012 yılı Temmuz ayından başlayan yukarı yönlü hareketinin hızlanmasına FED’in yeni parasal genişleme beklentileri oldu. O zamanlarda altın onsu 1550 Dolar’dan 1800 Dolar’a alındı. 2013 yılı Şubat ayında altın fiyatları kapsamında başlayan geri çekilmelerin hızlanmasına da yine FED’in neden olduğunu söylüyorlar.

2013 yılında FED bilançosu büyümesinin durması sorgulanmaya başladı. Bu sorgulama nedeni ile de merkez bankaları her ne kadar altın alımına devam etse de trendin aşağı yönlü kırılmasına sebep oldu. Aynı zamanda uzmanlar ABD’den gelen makro ekonomik verilerin iyi gelmesine devam etmesi ile de altın ons fiyatı Lehman Brothers batışından sonra şu an ki trendi kırarak 1430 Dolar seviyesine gelebileceğini öngörüyorlar.

Uzmanlar ayrıca FED politikalarından dolayı hedge fonlarının olası Avrupa bölgesi bankacılık krizlerine karşı likiditeye geçilerek hazırlandıklarını ve gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı devam ederek paranın Amerika’ya döndüğünü de belirtiyorlar.

Bir başka uzmanın altın yorumları ise; altın fiyatları beklentisinin 1500 – 1510 Dolar seviyesinde olacağını öngörüyor. Ana kırılmanın ise gelecek hafta FED tutanaklarının açıklanması ile gelebileceği bildiriliyor. Ardından da 1550 Dolar seviyesindeki altın ons fiyatı 1500 – 1510 Dolar seviyesine gelecek.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir