Altın Fiyatları İki Gündür Düşüşte

Exchange traded fonlardan çıkışların etkisi ile altın emtiası iki gündür düşüş gerçekleştiriyor. FED’in teşvik alım programı üzerine çıkan spekülasyonların etkisine ek olarak değerli maden altın varlıklarının azalması da eklenince altın fiyatları düşüş kaydetmeye devam etti.

ABD’de dün açıklanan perakende satışlar verisinin artış göstermesi ve haftalık işsizlik başvurularının düşüş göstermesi ile FED’in teşvikleri azaltacağı yönündeki spekülasyonlar güç kazandı. Aynı zamanda FED Başkanı Ben Bernanke’nin 22 Mayıs tarihinde yapmış olduğu açıklamada, ABD ekonomisinin iyileşme belirtileri göstermeye devam etmesi durumunda 2013 yılı Ekim ayında 85 milyar dolar olan tahvil alımının 65 milyar dolara düşürüleceği sözleri de desteklenmiş oldu.

Altın üzerine yapılan spekülasyonlar sonucunda etkilenen altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları dün veriler sonrasında 2 yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyelerine inmesine neden oldu. Analistler tarafından yapılan açıklamalarda, altının ABD ekonomisinin iyileşmesinden olumsuz etkilenmesi üzerinde duruluyor. Aynı zamanda ETF altın satışı ve FED’in teşvikleri azaltma olasılığının da güçlenmesi altın fiyatlarındaki düşüşü hızlandırıyor şeklinde açıklamalar geliyor.

Spot altın bugün Londra’da % 0,5 oranında düşüş kaydederek 1,379 dolar seviyesine indi. Altın fiyatları böylece, bu hafta toplamda % 0,3 oranında düşüş kaydetmiş oldu. Spot gümüş fiyatları ise % 0,7 oranında düşüş kaydederek ons fiyatı 21.7146 dolar seviyesine geriledi. Diğer metallerde de düşüşler gözleniyor.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında fazla değişiklik göstermedi ve ons fiyatı 1,378.30 dolar seviyesinden işlem gördü. Altın vadeli işlemleri hacmi ise yayınlanan rapora göre son 100 günün ortalamasının % 49 oranında altında.

ETF altın varlıkları ise 6.7 ton düşüş ile 2,118 ton seviyesinde indi. Bu seviye 2011 yılı Mart ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Dünyanın en büyük exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise internet sayfasında yayınlanan rapora göre 6,3 ton düşüş ile 1,003.53 ton seviyesinde. Bu seviye de 2009 yılı Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Altın 2013 yılının başından bu yana FED’in teşvik politikaları üzerine çıkan spekülasyonlara ek olarak Çin ve Hindistan’ın talebi azaltmalarının etkisi ile toplamda % 18 oranında değer kaybetmiş oldu.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir