Altın Fiyatları FED Etkisiyle Düştü

2013 yılının başından bu yana devam eden altın fiyatları düşüşünün ilke ve en önemli nedeni Amerikan Merkez Bankası (FED) parasal genişleme programı. Bu hafta gerçekleştirilen FED Açık Komite (FOMC) toplantıları sonucundan her ay yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımının ne zaman sonlandırılacağına dair bir işaret bekleniyordu. Beklendiği gibi oldu ve toplantı sonucunda teşviklerin ne zaman sonlandırılacağına dair bir karar verildi.

ABD ekonomisinde sürdürülebilir iyileşmenin devamı adına her ay yapılan 85 milyar dolarlık tahvil alımı 2013 yılının sonuna kadar azaltılacak ve 2014 yılında da sonlandırılacak. Piyasalar bu haber ile toplantı öncesinde olan belirsizliğini düşüşe çevirdi ve küresel anlamda piyasalar olumsuz etkilendi. Özellikle altın ve gümüş fiyatları en çok etkilenen yatırım aracı oldu.

Altın fiyatları FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonu ile Nisan ayından 1,320 dolar seviyelerine indi ve 12 yıllık boğa piyasası hakimiyetinden ayı piyasası hakimiyetine girdi. Altın fiyatları bu sefer ise ayı piyasasına girmesine neden olan seviyenin de altına inerek yatırımcıların satışlarına maruz kaldı. 1,269 dolar seviyelerine kadar inen altın, düşen fiyatlarına gelen alımlar ile 1,300 dolar seviyelerine toparlandı.

Altın fiyatları için yapılan yorumlar ise Nisan ayında olduğu gibi. Bazı analistler altın fiyatlarının birkaç gün içerisinde 50 dolar daha düşebileceğini ve düşen fiyatlara gelecek alımların bu sefer çok yoğun olmayacağını söylediler. Bazı analistler ise altın RSI göstergesinin 29.1 seviyelerinde olduğunu ve 30 seviyesinin altına daha fazla düşülmesi halinde sıçramaların meydana gelebileceğini söylediler. Altın fiyatları haftanın son işlem günüde ise % 0,1 oranında yükseliş ile 1,295 seviyelerinden kapattı.

Düşen altın fiyatları karşısında Nisan ayında piyasada altın kalmaması nedeniyle çıkan sorunları engellemek adına, Darphane altın üretimini % 40 oranında arttırdı. Geçtiğimiz sene üretilen toplam altın miktarının 2013 yılının daha ilk yarısında geçildiği belirtildi. Darphane Nisan ayında, işçilik ücretini arttırmadan çift vardiya şeklinde piyasaya altın sevkiyatını gerçekleştirmişti.

Profesyonel yatırımcıların ise altından çıkışları dikkatleri çekiyor. Bazı analistler altın satışı nedeniyle altının 1,200 dolar seviyelerine kadar inebileceğini öngörüyorlar. Aynı zamanda altın ons fiyatı için 1,200 – 1,100 ve 1,000 dolar seviyelerinin de göz ardı edilmemesini belirtiyorlar. Altın emtiası 2010 yılından bu yana görülen en kötü haftasını yaşıyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir