Altın Fiyatları Dipte

Altın fiyatları FED’in teşvik alımlarını azaltacağının kesinleşmesi ile 2,5 yılın en düşük seviyesine indi. 1,300 dolar’ın altına inen altın ons fiyatı, Nisan ayında ayı piyasasına girmesine neden olan seviyenin çok altına indi. Altındaki düşüş diğer değerli maden ve metallerinde düşüşüne neden oldu. Bu hafta gerçekleşen FED Açık Komite Toplantıları (FOMC) dün sona erdi. Toplantıların sonrası da öncesi gibi piyasaları olumsuz etkiledi.

Toplantıda teşvik alımlarının ne zaman sonlandırılacağı ile ilgili işaret verilmesi bekleniyor ve beklendiği gibi teşvik alımları için tarih verildi. ABD ekonomisinde sürdürülebilir iyileşme sinyallerinin alınması sonucunda her alınan 85 milyar dolar değerindeki hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil alımları, bu yılın sonuna kadar azaltılacak ve gelecek sene de teşvikler sonlandırılacak.

Altın fiyatları teşviklerin azaltılacağı haberi ile son 2,5 yılın en düşük seviyesine indi. ABD’nin 6 önemli ticaret ortağının para birimine karşı doların değerini gösteren Dolar Endeksi bir haftadan fazlaca bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi ise son 22 ayın rekor seviyesine yükseldi. Emtia grubu ise değer kayıpları yaşıyor.

Altın fiyatları 12 yıl boyunca boğa piyasasında hakimiyet sürdürdükten sonra 2013 yılı Mayıs ayında FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonu ile sert düşüşler gerçekleştirdi ve 1,320 dolar seviyesi ile boğa piyasası hakimiyetine girmişti. Daha sonra toparlanma süreci ile tekrardan 1,390 seviyelerine kadar ulaşan altın ons fiyatı, FED’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonunun ABD ekonomik verilerinin olumlu yönde gelmesi ve ekonomiden iyileşme sinyallerinin alınması ile birlikte güçlenmesi nedeniyle kayıp – kazanç bölgesi arasında dalgalanmaya devam etti.

Altın fiyatlarında görülen sert düşüşlerden en çok etkilenen ise altın destekli exchange traded fonları (ETF) oldu. Altın, yatırımcıların altının değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmelerinin etkisi ile % 23 oranında düşüş gerçekleştirdi. Altın destekli ETF altın varlıkları yoluyla 520.7 ton altın satışı gerçekleşti. Parasal karşılığı ise 21.6 milyar dolar. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise 1,000 tonun altına indi.

Spot altın Londra piyasasında % 4,7 oranında düşüş ile 1,287.91 dolar seviyesine indi. Bu seviye 2010 yılı Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Ağustos vadeli altın kontratları ise New York Comex piyasasında % 6,4 oranında düşüş gerçekleştirerek ons fiyatı 1,286.50 dolar seviyesine indi. Ardından 1,298 dolar seviyesinde sabit kaldı. Vadeli kontratlar işlem hacmi ise son 100 günün ortalamasının yaklaşık olarak 3 katını işaret ediyor.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir