Altın Dalgalı Seyrini Sürdürüyor

Makro ekonomik veriler sonucunda altın dalgalı seyrini sürdürüyor. Detaylar haberlerimizin devamında…

Önemli yatırım araçlarından birisi olan altın son üç yılın en uzun süreli düşüş trendine girmiş ve yatırımcılarını büyük kayıplara maruz bırakmıştı. Fiziki altın yatırımı yapan yatırımcıların yani kuyumcudan çeyrek altın yada değişik tarzlarda altın alan yatırımcıların büyük kayıplara uğradığı söylenebilir. Aynı zamanda bankalarda da altına yatırım yapanların büyük kayıplar yaşadığı söylenebilir. Fakat forex piyasalarında altın yatırımı yapanların altının bu düşüş trendinden kazanç sağladıklarını söyleyebiliriz.

Öncelikle emtiaları etkileyen makro ekonomik verileri incelediğimizde altın fiyatlarının düşmeye devam edebileceğini söyleyebiliriz. Özellikle dünyada en çok kullanılan döviz olan Amerikan Doları son zamanlarda değer kazanması emtialar üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Örneğin altın fiyatları ile genellikle paralel seyrettiğini bildiğimiz gümüş fiyatları da son iki yılın en düşük seviyelerini gördü. Uzman yorumcuların yaptıkları analizlere göre emtialar 2013 yılının ilk yarısında gözden düşerken, kıymetli evraklar ve döviz yatırımcıların gözdesi haline gelmiş görünüyor.

Finansal genişleme konusunda yapılan açıklamalar emtia ürünlerinden altın ve gümüşü önemli bir şekilde etkilemektedir. FOMC üyesi Bullard’ın dün yaptığı açıklamada parasal büyümeyi destekleyeceklerini belirtmesi altın 1360 desteğinden yükselerek şu anda 1377 seviyelerine ulaştı. 22 mayıs Çarşamba, yani bugün FED Başkanı Bernanke’nin konuşması bütün piyasalar tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir.

Altın fiyatları üzerinde etkili olabilecek faktör, finansal genişleme ile ilgili karar olacaktır. Yani eğer parasal genişleme için devam edilmesi kararı çıkarsa altın için bu pozitif bir etki yaratır. Eğer parasal genişlemenin azaltılması yönünde bir karar çıkarsa da altı fiyatları açısından negatif bir etki olacaktır. altın yatırımı yapan yatırımcıların öncelikle bu yöndeki kararlara bakmaları, altın yatırımlarının kazanca dönüşmesinde etkili olacaktır.

Bugün gerçekleşecek FED Başkanı konuşması ve piyasalardan gelecek haberler ile altın ve diğer emtiaların büyük oranda yolunu belirleyecek. Bugünlerde yatırımcıların birçoğu nereye yatırım yapmalı diye düşünmektedirler. Altın analizleri yapan uzman yazarlar bile piyasalardaki belirsizliğe dikkat çekerken, yatırım yapmak için bir müddet daha beklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirmektedirler.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir