Altın Analizi Nasıl Yapılır?

RSI, Stoch, Macd, ADX, Williams R, CCI… gibi göstergeler grafiğin hemen altında yeni açılacak bir pencereye eklenir ve algoritma yapılarına göre çizim araçları yardımı ile yatırımcıya yön gösterirler. Bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi, RSI 70’e gelinde gerilemek zorunda olduğudur. RSI 70’in üzerinde alış dalgası o kadar artmıştır ki adeta bir “çılgınlık” başlamış diyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde paritede alış emri başlatmak son derece risklidir ve fiyat zaten pahalı olduğu için her an geri dönme olasılığı yer almaktadır.

RSI 70’den elbette geri dönecektir. Fakat günlerce boyunca bu seviyenin üzerinde yer alabilir, 70’i dokunur ya da aşağı keser tekrar yukarıya doğru hamle yapabilir. İndikatörler sizlere bazı ipuçları vermek için vardır fakat %100 doğruluk payı yoktur, eleme işlemleri tamamen sizlere kalmıştır.

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer? Öğrenmek için Tıklayın!

Pivot Göstergeleri

Güvenilirliği indikatörlere göre daha mantıklı ve piyasa oyuncularının dikkat ettiği kalıplar içerisindeki rakamları sizde takip etmelisiniz. Pivotun birkaç farklı çeşidi vardır. Klasik, Fibonacci, Camarilla, Woodie ve Demark usulü olmak üzere çeşitli online analiz araçları ile gün içindeki fiyatları alabilirsiniz. S1, S2, S3 terimleri 3 destek noktası olup, Pivot orta nokta olup gün içinde burayı aşmak ya da üzerinde tutunmak için hamle yapılabilir. R1, R2, R3 ise 3 farklı direnç noktasıdır. Pivotun üzerindeki altının ilk hedefi R1 olup, burayı kırdığın R2 hedeflenebileceği gibi R1 destek yapılıyor mu dikkat edilmesi gerekiyor. En çok kullanılanı klasik pivot olup Metatrader için ücretsiz indikatörler bulunmaktadır.

Hareketli Ortalamalar

MA kısa kodu (Moving Average) olarak bilinir ve 5, 10, 20, 50, 100, 200 gibi kalıplar halinde grafik üzerine eklenerek çizgilere yaklaşan grafiklerin tepki vermesi beklenir. 50, 100, 200 gibi çizgilere son fiyat hareketlerinin gelmesi tepkilerin önemli boyutlara ulaşmasını sağlarken, piyasa yapıcılar özellikle 200’lük hareketli ortalama çok dikkat eder. Tüm bu ortalamaları basit (simple) olarak grafiğinize ekleyebilirsiniz.

Destek-Direnç İlişkisi

Alçalan yani daha küçük tepeler oluşturarak yeni dipler arama noktasında yoluna devam eden altında satış baskısı hakimdir ve daha büyük tepeler ile yeni zirve noktalarını arıyorsa boğa trendinde yer alabilir diyebiliriz. Lakin haftalık, aylık gibi grafiklerde mum çubuklarını aktif ettiğinizde siyah olan renkler hakim ve beyaz kısımlar kısa sürmüş ve yerini yine düşüşe bırakmış ise düzeltme etkisinden tam olarak kurtulamamış ve ayı piyasası hâkimiyeti halen devam ediyor diyebiliriz.

Altın analizinde başarılı olmak istiyorsanız, elinizin altında sizi yönlendirecek geniş kalıplar içeren ve geçmiş fiyatlarla olan bazı çalışmaları örnek olarak açıklamış eserleri satın almalısınız. En çok yapılan hata çok sayıda eğitim kitabını hemen almaktır. Bilgileri sindirmek açısından biz önermiyoruz ve 1 kitabı 1-3 ay içinde tam olarak bitirin ve deneme hesabınızda örnek işlemler yapmanızı öneririz.

Bu Yazıları Okudunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir